FlAsh_7

Jak se řekne rusky lepší a nejlepší?

Dobrý den, nedávno jsem narazil během svého studia ruštiny na problém ohledně slova лучший. Dle slovníků a překladače google to slovo znamená lepší, ale přímo v textu a ve filmech, které jsem viděl v ruském znění, se dané slovo používalo naopak ve významu nejlepší. Dle překladače a slovníků se, ale nejlepší řekne самый лучший, ale na to jsem nikde nikdy nenarazil. Jak to tedy je se slovy lepší a nejlepší v ruštině? Budu rád za pomoc i tip, kde najít informace.

Nejlepší odpověď
annas

Pro komparativ se používá i boljeje. pro superlativ i samyj . Záleží na použití.
Když se učíte rusky, určitě se s tím seznámíte.

Takže je možné pro český výraz „nejlepší“ použít obě možnosti, i když např. ve filmu záleží na okolnostech, někdy možná i na chybném překladu, protože i ruská gramatika se vyvíjí.

„Nejlepší“ je самый лучший i лучший.

Stejně jako komparativ i superlativ v ruštině mají prostou formu (syntetickou – tvary pomocí koncovek) a opisnou (analytickou – tvary s doplněním dalších slov). Existuje ještě další forma, ale to poznáte sám, neuvádím ji.

Prostá forma je více expresivní než opisná a bývá používána v knižním stylu.
Pro hovorový styl bývá charakteristická analytická forma. I když v hovorové řeči se můžeme setkat také v prosté formě s výrazy se slovem samyj.

Tvar samyj se pojí pouze s atributivní formou přídavného jména.Tato forma plní funkci jednak superlativní, ale má i význam prosté přítomnosti vysokého stupně příznaku.

„atributivní
přisuzující, přičítající, připisující, přidělující, očekávající určité charakteristiky, parametry, vlastnosti i příčiny“

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/atri­butivni

Ale zajímáte se o odbornou literaturu a informatiku, určitě si vyhledáte další podrobnosti na netu.

Vysvětlila mně jedna známá, která má obor RJL a ANJ a učí oba předměty na jedné škole.

Uvedla jsem jen základní informace, je to složitější. Ale existují oba tvary, záleží také na ústním či psaném projevu.

Další odpovědi
Dochy

Tohle slovíčko mi zrovna nic neříká. Ale co pamatuju, tak obecně 3. stupeň se tvoří (nevám zda jsou i vyjímky) právě tím „самый“. A pokud se dělá slušný překlad nějakého uměleckého díla, pak se rozhodně nedělá doslovný překlad.

mosoj

са́мый лу́чший, наилу́чший

Arne1

Myslíš si to správně – alespoň podle toho co jsme se učili ve škole. Ve filmech (pokud je to dabing) se občas musí používat slova určité délky, byť s trochu nepřesným významem. Pokud je to originální použití, tak bych soudil na zjednodušující vývoj jazyka.
Celkem zajímavá otázka, zkusím ji položit na foru QUORA.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.