Kelt

Jak se řekne latinsky „Budiž světlo!“?

Jako samouk vím, že světlo je lux, ale dál to nedám. Děkuji.

Nejlepší odpověď
marci1

Fiat lux (z bible). 🙂

Další odpovědi
Kepler

Podle google překladače „Fiat lux“. Bůh to myslel dobře, ale pak se objevil Einstein a byla zase tma.

Pepa25

„Dixitque Deus fiat lux. Et facta est lux“ Gn 1, 3
česky: I řekl Bůh: „Budiž světlo!“ A bylo světlo

Ale otázka je zajímavá, protože pro světlo se používá i výraz „lumen“, např. „Lumen Christi“ – Světlo Kristovo – po požehnání světla na Velikonoce.
Takže jsem hledal a našel, že „Lumen est fons lucis naturalis (e.g. ignis, Sol, stellae) sive artificialis“, tzn. lumen je latinsky spíše „zdroj světla, záření“ (proto se ve fyzice používá jako jednotka světelního toku).

successful

Budius svetlus.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

EKSOT123

Koukám, že podle latiny bychom měli koberec spíš vakuovat, než luxovat.