bolak

Jak se řekne, kdybych chtěl „rekonvalescence“ převést na sloveso, do infinitivu?

Nejlepší odpověď
annas

rekonvalescence- rekonvalescent – rekonvalescen­tovat .

Toto soveso není v žádném slovníku češtiny, neužívá, jde o hovorový nebo obecný tvar.

Doplňuji:
Dívala jsem se ještě na časovaní slovesa do latinského slovníku. . Protože jde o nespisovný tvar, „pravidla“ pro utvoření slovesa v češtině jsou různá. – průběh děje a výsledek děje – např. uzdravovat se x uzdravit se, posílit a posilovat – nedokonavost a dokonavost.

Sloveso „recovalesco“ při časování a vyjádření budoucnosti přebírá v latině tvary s en. = dokonavý tvar – reconvalescent – (3. osoba č. mn.) oni posílí, oni se uzdraví.

V češtině se slovesný tvar „reconvalescent“ užívá jako podstatné jméno. . Takže k tomuto tvaru se mohla přidat koncovka -ovat., tedy reconvalescent – ovat.

Je tedy možnost, kterou jsem uvedla, ale další i přímo od latinského infinitivu – recovalesc(k)ovat.. Jenže v latině je sloveso recovalesco nedokonavé, takže tento infinitiv – by pak znamenal průběh děje – zotavuje se.

Opakuji, jde o tvary nespisovné, které se užívají v diskusích na netu, ale vzhledem k významu sloves bych uvedla obě možnosti.

ivzez

V případě slovesa bych dala přednost slovesu
zotavit se nebo zotavovat se.

MK44

Pro Boláka: A nebo „být v rekonvalescenci“.
Gramaticky správnější než „rekonvalescen­tovat“ by mi přišlo „rekonvaleskovat“, ale nevybavuje se mi, že bych se setkal ať s jedním nebo s druhým. 🙂

annas

Protože jde o „patvar“, nejsou žádná pravidla.. Kdo z těch autorů si uvědomil, jak je latinsk slovesný tvar.

Za další. Sloveso, která vyjadřují to, co základové jméno se tvoří od podstatných jmen, takže bych považovala správný tvar s -en. Ale těžko říct.

Na netu se objevují obě možnosti. 🙂