Avatar uživatele
bolak

Jak se řekne, kdybych chtěl „rekonvalescence“ převést na sloveso, do infinitivu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, gagaga před 3447 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

rekonvalescence- rekonvalescent – rekonvalescen­tovat .

Toto soveso není v žádném slovníku češtiny, neužívá, jde o hovorový nebo obecný tvar.

Doplňuji:
Dívala jsem se ještě na časovaní slovesa do latinského slovníku. . Protože jde o nespisovný tvar, „pravidla“ pro utvoření slovesa v češtině jsou různá. – průběh děje a výsledek děje – např. uzdravovat se x uzdravit se, posílit a posilovat – nedokonavost a dokonavost.

Sloveso „recovalesco“ při časování a vyjádření budoucnosti přebírá v latině tvary s en. = dokonavý tvar – reconvalescent – (3. osoba č. mn.) oni posílí, oni se uzdraví.

V češtině se slovesný tvar „reconvalescent“ užívá jako podstatné jméno. . Takže k tomuto tvaru se mohla přidat koncovka -ovat., tedy reconvalescent – ovat.

Je tedy možnost, kterou jsem uvedla, ale další i přímo od latinského infinitivu – recovalesc(k)ovat.. Jenže v latině je sloveso recovalesco nedokonavé, takže tento infinitiv – by pak znamenal průběh děje – zotavuje se.

Opakuji, jde o tvary nespisovné, které se užívají v diskusích na netu, ale vzhledem k významu sloves bych uvedla obě možnosti.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?bolak Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

V případě slovesa bych dala přednost slovesu
zotavit se nebo zotavovat se.

před 3447 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
MK44

Pro Boláka: A nebo „být v rekonvalescenci“.
Gramaticky správnější než „rekonvalescen­tovat“ by mi přišlo „rekonvaleskovat“, ale nevybavuje se mi, že bych se setkal ať s jedním nebo s druhým. 🙂

před 3446 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Protože jde o „patvar“, nejsou žádná pravidla.. Kdo z těch autorů si uvědomil, jak je latinsk slovesný tvar.

Za další. Sloveso, která vyjadřují to, co základové jméno se tvoří od podstatných jmen, takže bych považovala správný tvar s -en. Ale těžko říct.

Na netu se objevují obě možnosti. 🙂

před 3446 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek