Avatar uživatele
anonym

Jak se řekne.....

… moravským nářečím „mašlovačka“ .
Já jako dítě vím jen to,že matka pro ni měla název a já si nemůžu vzpomenout.
mašlovačka – pomůcka do kuchyně.
Doplňuji:
Dědo to není ono,tou mašlovačkou ( s brky peří) se potírají buchty či jiné potravy.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, dědapetr před 4712 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

U nás na Hané je to „perótka“ – pírko na maštění plechu či pečiva. Nebo se jednoduše říkalo pírko. Byl to svazek peří, zatímco křídlo z husy sloužilo pro vymetání komína. Název byl stejný – peroutka.

Ve valašském slovníku je uvedeno, že mastička = peroutka na potírání pečiva tukem.

I když znám, dokládám odkaz kvůli ověření.
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:xhU6LCnSwSAJ:­slovactina.unas­.cz/a/p.htm+hus%C3%­AD+brka+na+vy­met%C3%A1n%C3%AD+kom%C3%­ADna&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Brněnsko: serótka, pírko

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Doma tomu říkala matka „peroutka“. Jako že to je z husího peří.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
barnajka

U nás se tomu odjakživa říká „mastílko“, ale tipla bych, že s nářečím to nemá nic moc společnýho :)
Jinak se tu taky používá i ta peroutka, i to pírko…a setkala jsem se i s výrazem „kosinka“. Snažila jsem se na netu zjistit víc, našla jsem jen toto:

kosinka – husí peroutka (s brky) jako smetáček mouky (na kuch. vále apod.), též k vymetání sazí/koptu z kachlových kamen aj.;

Zdroj: www.media4u.cz/li­dovyslovnik.pdf

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

U nás na Moravě se jinak než peroutka neříká.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dědapetr

Promiň spletl jsem si to z velikonocema.Tak jsem se zeptal,že prý je to mašlovačka a nebo peroutka taky mastička.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

babička říkávála dej sem pírko ať to omastím

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
janek66

Zlínská babička tomu taky říkala mastítko, my tady u Olomouce tomu říkáme perótka, někdy brčko.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Pro Mosoje. Peroutku (z husího křídla) jsme používali na čištění sporáku.

před 4712 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

My zase na maštění. Peří jako peří.

před 4712 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek