Jak se řekne.....

… moravským nářečím „mašlovačka“ .
Já jako dítě vím jen to,že matka pro ni měla název a já si nemůžu vzpomenout.
mašlovačka – pomůcka do kuchyně.
Doplňuji:
Dědo to není ono,tou mašlovačkou ( s brky peří) se potírají buchty či jiné potravy.

Nejlepší odpověď
annas

U nás na Hané je to „perótka“ – pírko na maštění plechu či pečiva. Nebo se jednoduše říkalo pírko. Byl to svazek peří, zatímco křídlo z husy sloužilo pro vymetání komína. Název byl stejný – peroutka.

Ve valašském slovníku je uvedeno, že mastička = peroutka na potírání pečiva tukem.

I když znám, dokládám odkaz kvůli ověření.
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:xhU6LCnSwSAJ:­slovactina.unas­.cz/a/p.htm+hus%C3%­AD+brka+na+vy­met%C3%A1n%C3%AD+kom%C3%­ADna&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

Další odpovědi
www

Brněnsko: serótka, pírko

mosoj

Doma tomu říkala matka „peroutka“. Jako že to je z husího peří.

barnajka

U nás se tomu odjakživa říká „mastílko“, ale tipla bych, že s nářečím to nemá nic moc společnýho :)
Jinak se tu taky používá i ta peroutka, i to pírko…a setkala jsem se i s výrazem „kosinka“. Snažila jsem se na netu zjistit víc, našla jsem jen toto:

kosinka – husí peroutka (s brky) jako smetáček mouky (na kuch. vále apod.), též k vymetání sazí/koptu z kachlových kamen aj.;

Zdroj: www.media4u.cz/li­dovyslovnik.pdf

Drap

U nás na Moravě se jinak než peroutka neříká.

dědapetr

Promiň spletl jsem si to z velikonocema.Tak jsem se zeptal,že prý je to mašlovačka a nebo peroutka taky mastička.

hanulka11

babička říkávála dej sem pírko ať to omastím

janek66

Zlínská babička tomu taky říkala mastítko, my tady u Olomouce tomu říkáme perótka, někdy brčko.

anonym

Pro Mosoje. Peroutku (z husího křídla) jsme používali na čištění sporáku.

mosoj

My zase na maštění. Peří jako peří.