Avatar uživatele
(ne)ználek

Jak se řadí v kamionu ???

Mám takový dotaz, jezdil jsem půl roku s kamionem unii, měl jsem Scani R420 Highline a Topline v automatu s možnosti sekvenčního řazení..v autoškole sem řidil Liazku a Daf, liazka měla tuším jenom 5kvaltů a DAF měl 4 spodní řada, 4 horní řada. Což o to řadit umím, ale jediné, co jsem se dodnes nenaučil a nechápu je řadit s půlkama :( Jak se to vůbec používá a co to je a kčemu je to dobré a kdy se půlky používají??? :D opravdu sem zatím neměl možnost řídít kamion s manuálem, jinak zlatý automat se sekvencí :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, maugli, rybíz před 4954 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
janek66

Půlky se používaly spíš ve starších kamionech a vlastně zmenšily převodový poměr o polovinu rychlosti(nap­ř.místo pětky byla 4 a půlka).Sloužilo to třeba před vrcholem stoupání,při jízdě plně naloženého vozu…
A byly základní dva způsoby řazení:1.sešlápnutí spojky a přímo zařazení půlky-např vozy Liaz
2.předvolení půlky a až v případě potřeby pouhým sešlápnutím spojky se půlka sama zařadila.Např.Tatra
Jinak se taky používá označení želva-zajíc.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek