(ne)ználek

Jak se řadí v kamionu ???

Mám takový dotaz, jezdil jsem půl roku s kamionem unii, měl jsem Scani R420 Highline a Topline v automatu s možnosti sekvenčního řazení..v autoškole sem řidil Liazku a Daf, liazka měla tuším jenom 5kvaltů a DAF měl 4 spodní řada, 4 horní řada. Což o to řadit umím, ale jediné, co jsem se dodnes nenaučil a nechápu je řadit s půlkama :( Jak se to vůbec používá a co to je a kčemu je to dobré a kdy se půlky používají??? :D opravdu sem zatím neměl možnost řídít kamion s manuálem, jinak zlatý automat se sekvencí :)

Odpovědi
janek66

Půlky se používaly spíš ve starších kamionech a vlastně zmenšily převodový poměr o polovinu rychlosti(nap­ř.místo pětky byla 4 a půlka).Sloužilo to třeba před vrcholem stoupání,při jízdě plně naloženého vozu…
A byly základní dva způsoby řazení:1.sešlápnutí spojky a přímo zařazení půlky-např vozy Liaz
2.předvolení půlky a až v případě potřeby pouhým sešlápnutím spojky se půlka sama zařadila.Např.Tatra
Jinak se taky používá označení želva-zajíc.