Elk

Jak se původně jmenoval král Karel IV ?

Doplňuji:
Conchus : Nejsem lenoch, tato otázka byla pobídnutím pro ostatní. Já poslouchám Toulky české minulosti z ČRo 2, kde jsou zmapována všechna data a události z naši historie. P.S. Pro zájemce – je to na Ulozto, nebo na torrentu.

Nejlepší odpověď
annas

Karel IV. přišel na svět jako Václav. U biřmování přijal jméno Karel.

Další odpovědi
michael69

Václav.To bylo totiž v té době poměrně oblíbené jméno.Jméno Karel získal,jestli se nepletu,při korunovaci římským císařem.Také svému ,doslova vymodlenému,synovi dal sám Karel IV jméno Václav,který jako Václav IV zažíval ty peripetie se svým,v Čechách neslavně proslulým, bratrem Zikmundem.

Conchus

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, tamt.) byl jedenáctý český král (jako Karel I. – 1346–1378), lombardský král (1355), římský král (1346–1355) a císař (1355–1378), arelatský král (1365) a hrabě lucemburský (1346 – 1353) z dynastie Lucemburků.

Karel IV., křtěný jménem Václav, se narodil jako syn Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského. Vzdělání se mu dostalo na francouzském dvoře, kde byl také oženěn s první ze svých čtyř manželek Blankou z Valois.
Co se napřed podívat do nějaké Encyklopedie, lenochu?

Kerberus

Pane Elku, můj oblíbený pořad. Ten se brněnskému studiu povedl. Vždy jsem zvědavá na úvodní slova … P. Veselý je vždy originální.