lukas575

Jak se provádí geometrie kol u vozidla?

Nemůžu přijít na to, na kolik stupňů musí být správně seřízení kol (pravé a levé)

Odpovědi
Edison

To se dnes už hledá špatně. Je to v servisních knihách a ty se už na trh běžně nedávají, a když, jsou dost drahé, bo to je jak firemní dokumentace jen pro servisy.

Hlada

To je předepsané. Nedá se na to přijít. Každý typ má jiné hodnoty. Napiš, co je to za auto. Možná, že od toho budu mít manuál. Jinak doporučuju ptát se na značkovém autoklubu. Tam určitě někdo poradí.

Jiří Bohumil

Geometrie kol je založena na měření odklonu kol a u přední nápravy jejich sbíhavosti. Konkrétní údaje jsou různé a udávají je výrobci konkrétních vozidel.
Přesné nastavení je důležité jak pro spolehlivé ovládání (řízení) a rovněž má velký vliv na opotřebení pneumatik.
U starých vozidel v dřívějších dobách (před r.89), nebyl problém se zjištěním daných hodnot, většinou z příruček, které byly k vozidlům vydávány.
Dnes jsou, konkrétní údaje, občas zjistitelné pouze v „ochotném“ příslušném značkovém servisu daného vozidla.