Avatar uživatele
Bronzový

Jak se projevuje borelioza, nebo encefalitida?

... od miláčků klíšťat. Zlatíčka se na mě letos přisály několikrát a jsem teď ne zcela zdráv. Tak jen abych věděl jestli to mám dávat do souvislosti...
Doplňuji:
Je borelioza léčitelná? Nakolik úspěšně? Díky

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Příznaky lymské boreliózy jsou velice proměnlivé, a stejně tak i její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců. Běžným příznakem je šířící červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte, absence této skvrny však nic neznamená, důležité jsou i jiné příznaky. Dalším častým příznakem může být horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů (hlavně v kolenou, ale i jinde), celková vyčerpanost. V pozdějším stádiu onemocnění, po několika týdnech se mohou vyskytnout další projevy postižení nervového, kardiovaskulárního.
http://cs.wikipedia.org/…
http://cs.wikipedia.org/…
Doplňuji:
Léčení

V počátečních stádiích bývá účinná léčba antibiotiky (například doxycyklin ze skupiny tetracyklinů). Účinná vakcína pro použití v humánní medicíně je předmětem intenzivního zkoumání několika farmaceutických firem a univerzitních týmů. V USA byla vytvořena vakcína Lymerix založená na použití rekombinantního proteinu OspA, což je metodou genového inženýrství připravený povrchový protein B. burgdorferi. V Evropě je tato vakcína však nepoužitelná, protože většina infekcí je způsobena druhy B. afzelii a B. garini.

V případě prodělání tohoto onemocnění nesmí postižený pacient dva roky darovat krev.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/L ymsk%C3%A1_boreli%C3%B3za

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Symptomy lymské boreliózy jsou velice variabilní, stejně jako její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní. Prvními příznaky může být červenavá vyrážka. Ta je způsobena migrací infekčního organizmu ven kůží a může se objevit kdekoliv a kdykoliv v době od několika dní do několika týdnů po kousnutí. Vyrážka se obvykle kruhovitě šíří, zatímco střed se postupně hojí. Z toho důvodu je někdy nazývána "býčím okem". Spolu s vyrážkou (někdy místo ní) dochází k projevům únavy, chřipkových příznaků, obtíží se spánkem, svalových slabostí, bolestí hlavy a zad a někdy ke zvracení.

Stádia boreliózy
Choroba obvykle prochází třemi stadii, ačkoliv ne každý pacient prodělá všechny:

1.Tři dny až tři týdny po kousnutí klíštěte se objevují na kůži malé vyvýšené pupínky a vyrážka, které mohou pokrýt celý trup. Tyto problémy vymizí po několika dnech až týdnech. (V případě, že se vyrážka objeví, ihned na místě kousnutí, může jít o reakci na něj a ne na bakterii, která způsobuje lymskou boreliózu.) Horečka, zimnice, zvracení a bolesti v krku jsou častými průvodními znaky tohoto stadia.

2.Obličejové ochrnutí se může objevit po týdnech i po měsících. V té době může dojít i k zbytnění sleziny a otokům mízních uzlin, prudkým bolestem hlavy, rozšíření srdečního svalu a abnormálnímu srdečnímu rytmu.

3.Po dlouhé době se ještě následkem lymské boreliózy může projevovat chronická bolest hlavy, ztuhlost krku, bolesti kloubů postihující kolena, otoky a bolesti jiných kloubů a dokonce i degenerativní svalové poruchy.
Protože je kousnutí klíštěte obvykle nebolestivé, inkubační doba dlouhá a příznaky lymské boreliózy tak mnohočetné, porucha může být celé týdny i měsíce nerozpoznaná. Lékař nemusí poznat, o jakou nemoc jde, než dojde k projevům pokročilých stadií. Lymská borelióza se vyznačuje příznaky, které připomínají roztroušenou sklerózu, dnu, lupus a chronický únavový syndrom, a chybná diagnóza není ničím neobvyklým. Jakmile dojde k projevům artritidy, bolest kloubů a ztuhlost se může projevovat i po letech. Podle odhadu trpí asi 10 procent lidí, kteří tuto lymskou boreliózu prodělali, trvale ztuhlostí kloubů ..

Doplňuji:
Léčení se provádí antibiotiky (doxycyklin, amoxicilin, azithromycin, erytromycin, ceftriaxon). Většinou jako první člověk dostane antibiotika Doxyhexal (doxycyklin), který polyká 20 dní. K tomu ještě Olfen proti bolesti a zánětům a Lexaurin, když má neurologické obtíže. Když Doxyhexal nezabere, tak dostane další, silnější antibiotika a když ani tyto nezaberou, tak jde do nemocnice na kapačky, kde mu dávájí antibiotika přímo do žíly.
http://www.borelioza.cz/…

Zdroj: http://nemoci.abecedazdravi.cz /lymska-borelioza


Avatar uživatele
Zlatý

Se vším souhlasím až na popis vyrážky od panenky. Popis Miroslava je přesnější. Jedná se o výskyt kruhové narudlé skvrny někdy s probělujícím středem. Skvrna se ale vždy nemusí objevit i když je člověk infikován. Záleží kam se klíště prokousne. Pokud se prokousne přímo do lymfatického systému skvrna se neobjeví a člověk ani nemusí poznat, že byl infikován!!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

DomcaJe

Prosím kdo z vás je očkován proti klíštové encefalitidě? Nechal někdo očkovat i děti?

Avatar uživatele
Registrovaný

Jurek

Ano my jsme doma očkováni všichni včetně děti ;) co tě zajímá?

Avatar uživatele
Pokročilý

DomcaJe

Jaké to očkování je? Myslím, jestli byly nějaké reakce na něj?

Avatar uživatele
Registrovaný

Jurek

No my jsme koupili pronás všechny Vakcinal. Ten podporuje vakcínu a zabranuje případným nežádoucím účinkum z očkování. Takže to bylo všechno vpohodě ;)

Avatar uživatele
Pokročilý

DomcaJe

to je toto? http://vakcinal.cz/
Děkuji, to bychom mohli také zkusit. Zeptám se na to v lékárně.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1915
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1425
Zlatý annas 1155
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 625
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.