Toruk

Jak se projevuje borelioza, nebo encefalitida?

… od miláčků klíšťat. Zlatíčka se na mě letos přisály několikrát a jsem teď ne zcela zdráv. Tak jen abych věděl jestli to mám dávat do souvislosti…
Doplňuji:
Je borelioza léčitelná? Nakolik úspěšně? Díky

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Příznaky lymské boreliózy jsou velice proměnlivé, a stejně tak i její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní, nebo i několik měsíců. Běžným příznakem je šířící červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte, absence této skvrny však nic neznamená, důležité jsou i jiné příznaky. Dalším častým příznakem může být horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů (hlavně v kolenou, ale i jinde), celková vyčerpanost. V pozdějším stádiu onemocnění, po několika týdnech se mohou vyskytnout další projevy postižení nervového, kardiovaskulárního.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lym­sk%C3%A1_bore­li%C3%B3za
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kl%C3%AD%­C5%A1%C5%A5ov%C3%A1_en­cefalitida
Doplňuji:
Léčení

V počátečních stádiích bývá účinná léčba antibiotiky (například doxycyklin ze skupiny tetracyklinů). Účinná vakcína pro použití v humánní medicíně je předmětem intenzivního zkoumání několika farmaceutických firem a univerzitních týmů. V USA byla vytvořena vakcína Lymerix založená na použití rekombinantního proteinu OspA, což je metodou genového inženýrství připravený povrchový protein B. burgdorferi. V Evropě je tato vakcína však nepoužitelná, protože většina infekcí je způsobena druhy B. afzelii a B. garini.

V případě prodělání tohoto onemocnění nesmí postižený pacient dva roky darovat krev.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lym­sk%C3%A1_bore­li%C3%B3za

Další odpovědi
panenka

Symptomy lymské boreliózy jsou velice variabilní, stejně jako její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní. Prvními příznaky může být červenavá vyrážka. Ta je způsobena migrací infekčního organizmu ven kůží a může se objevit kdekoliv a kdykoliv v době od několika dní do několika týdnů po kousnutí. Vyrážka se obvykle kruhovitě šíří, zatímco střed se postupně hojí. Z toho důvodu je někdy nazývána „býčím okem“. Spolu s vyrážkou (někdy místo ní) dochází k projevům únavy, chřipkových příznaků, obtíží se spánkem, svalových slabostí, bolestí hlavy a zad a někdy ke zvracení.

Stádia boreliózy
Choroba obvykle prochází třemi stadii, ačkoliv ne každý pacient prodělá všechny:

1.Tři dny až tři týdny po kousnutí klíštěte se objevují na kůži malé vyvýšené pupínky a vyrážka, které mohou pokrýt celý trup. Tyto problémy vymizí po několika dnech až týdnech. (V případě, že se vyrážka objeví, ihned na místě kousnutí, může jít o reakci na něj a ne na bakterii, která způsobuje lymskou boreliózu.) Horečka, zimnice, zvracení a bolesti v krku jsou častými průvodními znaky tohoto stadia.

2.Obličejové ochrnutí se může objevit po týdnech i po měsících. V té době může dojít i k zbytnění sleziny a otokům mízních uzlin, prudkým bolestem hlavy, rozšíření srdečního svalu a abnormálnímu srdečnímu rytmu.

3.Po dlouhé době se ještě následkem lymské boreliózy může projevovat chronická bolest hlavy, ztuhlost krku, bolesti kloubů postihující kolena, otoky a bolesti jiných kloubů a dokonce i degenerativní svalové poruchy.
Protože je kousnutí klíštěte obvykle nebolestivé, inkubační doba dlouhá a příznaky lymské boreliózy tak mnohočetné, porucha může být celé týdny i měsíce nerozpoznaná. Lékař nemusí poznat, o jakou nemoc jde, než dojde k projevům pokročilých stadií. Lymská borelióza se vyznačuje příznaky, které připomínají roztroušenou sklerózu, dnu, lupus a chronický únavový syndrom, a chybná diagnóza není ničím neobvyklým. Jakmile dojde k projevům artritidy, bolest kloubů a ztuhlost se může projevovat i po letech. Podle odhadu trpí asi 10 procent lidí, kteří tuto lymskou boreliózu prodělali, trvale ztuhlostí kloubů ..

Doplňuji:
Léčení se provádí antibiotiky (doxycyklin, amoxicilin, azithromycin, erytromycin, ceftriaxon). Většinou jako první člověk dostane antibiotika Doxyhexal (doxycyklin), který polyká 20 dní. K tomu ještě Olfen proti bolesti a zánětům a Lexaurin, když má neurologické obtíže. Když Doxyhexal nezabere, tak dostane další, silnější antibiotika a když ani tyto nezaberou, tak jde do nemocnice na kapačky, kde mu dávájí antibiotika přímo do žíly.
http://www.bo­relioza.cz/cs/lec­ba_boreliozy/?cid=12

Zdroj: http://nemoci­.abecedazdravi­.cz/lymska-borelioza

mosoj

Se vším souhlasím až na popis vyrážky od panenky. Popis Miroslava je přesnější. Jedná se o výskyt kruhové narudlé skvrny někdy s probělujícím středem. Skvrna se ale vždy nemusí objevit i když je člověk infikován. Záleží kam se klíště prokousne. Pokud se prokousne přímo do lymfatického systému skvrna se neobjeví a člověk ani nemusí poznat, že byl infikován!!

DomcaJe

Prosím kdo z vás je očkován proti klíštové encefalitidě? Nechal někdo očkovat i děti?

Jurek

Ano my jsme doma očkováni všichni včetně děti ;) co tě zajímá?

DomcaJe

Jaké to očkování je? Myslím, jestli byly nějaké reakce na něj?

Jurek

No my jsme koupili pronás všechny Vakcinal. Ten podporuje vakcínu a zabranuje případným nežádoucím účinkum z očkování. Takže to bylo všechno vpohodě ;)

DomcaJe

to je toto? http://vakcinal.cz/
Děkuji, to bychom mohli také zkusit. Zeptám se na to v lékárně.