annas

Jak se přepočítává psí věk na lidský?

Říká se, za jeden rok pes zestárne jako člověk za sedm let.
Je tomu tak?

Nejlepší odpověď
kropitko

Pro přepočet věku psa na věk člověka se často skutečně používá zavedený vztah, že jeden rok života psa je jako 7 let lidských. Tento výpočet je ale velmi nepřesný. Pes totiž nestárne v každém období života stejně rychle. V prvních dvou letech se vyvíjí velmi rychle a dvouletý pes je natolik dospělý, jako člověk ve věku 24–25 let.

Kromě počtu let musíme zohlednit také velikost psa. Malí psi stárnou pomaleji, než velká plemena. Dá se říci, že od dvou let věku zestárnou velcí psi každým rokem o 7 let, střední psi o 6 let a malí psi o 5 let lidského věku.

Zdroj: http://www.biewer-york.estranky­.cz/stranka/vek-psa---prepocet

Další odpovědi
led

platí to len v priemere, záleží od veľkosti, rasy a spôsobu života.
napr. u služobné psi starnú rýchlejšie.
Moja fenka -stredná veľkosť, kríženec (promenademischung)- sa dožila 18 rokov, podľa vášho prepočtu by mala 126 ľudských rokov

BEAES

Ano, u nás se to tak počítá.

rybíz

Ano u nás také.

kapka

Jsem takový rýpal a šťoural, takže bych chtěla reagovat na odpověď Led /kterou zdravím/ a podělit se o svoji zkušenost. Mluví o služebních psech, má na mysli nejspíš velká plemena, která se dožívají kratšího věku tak jako tak, nemyslím, že by pes služebním výcvikem až tak trpěl, že by se pak dožil méně let.
Mezi služební plemena vždycky patřil i dlouhověký střední knírač. Znala jsem jednoho, který se dožil 17 let. Ve svých 12. letech složil úspěšně psychicky i fyzicky velmi náročnou zkoušku ZVV2 /dnes se označuje i ZV2/, kde je stopa, poslušnost a obrana. Znamená to tedy, že do vysokého věku nepřetržitě aktivně pracoval. A mimochodem, parametry zkoušky jsou nastaveny pro velké psy, menší střeďáci jsou svojí výškou dost v nevýhodě, přesto to obstojně zvládají.
Pár dní před složením zkoušky se také skvěle umístil na mezinárodní výstavě ve třídě veteránů. Byl to prostě frajer.

Ale jestli bych měla o něčem polemizovat, je to vrcholově dělaná agility. Ve velké konkurenci jsou nároky na psy vysoké, dost trpí klouby. Názor, že je tento sport /vrcholově dělaný/ na úkor zdraví psů, mám od kamarádky veterinářky, která byla před lety se svým psem v české reprezentaci.