autacek

Jak se poznají „nefake“ news? A jak v praxi rozlišit veřejné zadání a manipulaci od pravdy?

https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/mladi-vyvojari-hledali-nastroje-proti-fake-news-vyhrala-apli/r~47a9b6­62fe2c11e7a4500cc47ab5f1­22/

Nejlepší odpověď
anonym

Ono často stačí jen vnímat kdo vlastně dané medium za fake news označuje. Pokud jsou to převážně politici nebo spíš jeden politik, pak tomu rozumný člověk nemůže přikládat žádnou váhu. Politik je schopen přejet matku na přechodu, vystoupit z auta a křičet „to je lživá kampaň ta ženská se mě pokusila poškodit a kdo napíše něco jiného je fake news“, trump možná zařval „fake news“ už ve chvíli kdy mamince řekl poprvé „Tátá“ a ta se mu pokusila vysvětlit že se mýlí. Zkrátka politici nesnáší média zvlášť pokud o nich píší pravdu, politik si představuje TV jinak než sebevědomou organizaci, chce mít médium jako sluhu patolízala, který mu vždy vyhoví. Osočování médií, ze strany politiků bych nepřikládal velkou váhu.

Něco jiného je když za fake news označí médium někdo s ním není v přímém sporu o neposkvrněnou prezentaci vlastního ega. Tam už to začíná mít určitou vypovídací hodnotu. Protože k tomuto závěru zřejmě došel kvůli zjevnému sporu prezentované informace s ostatními zdroji a selským rozumem.

Některá média pracující v rovině fake news se například dopouští obvyklých prohřešků, neuvádí zdroje, do článku zanáší vlastní dedukce a velmi příkrá hodnocení která ve skutečnosti ze situace není možné odvozovat, a je k tomu třeba velká dávka fantazie čtenáře. Často se u médií fake news setkáte s tím že okatě v článcích prezentují jen jedno konkrétní stanovisko, a to opravdu velmi okatě, nikdy se nesetkáte s tím že by stanovisko opačné prezentovali bez silné kritiky či alespoň zesměšnění. Fake news nikdy nepřiznají svou chybu a nikdy neprovádí korekturu článku která by změnila jeho celkové vyznění. Protože fake news píší články jen proto aby obhajovaly postoj určité zájmové skupiny, změna článku by mohla poškodit tento cíl. Fake news píší články s cílem pobouřit, rozlítit, rozhněvat nebo pobavit … nikoliv objektivně informovat, pracují jen s nejnižšími pudovými reakcemi jako závist, strach, konspirace – ty jsou pro ně vždy podstatnější než jakákoliv fakta.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… je otázka, kdo hodnotí pravdivost, pochybuju, že mezi těmi dezinformačními weby bude nějaký ze západu >>> ti jsou beránci …