milablond

Jak se pozna, ze kone dostihy bavi a chce je jet? Jsou dostihy tyranim nebo si myslite, ze se pro to kun narodil?

Nejlepší odpověď
gecco

Koukala ses v neděli na Pardubickou?
Proč myslíš, že ti koně, kteří přišli o jezdce, běželi dál s ostatními?
Ne každý kůň se pro dostihy „narodil“, také ne každý kůň dostihy běhá.
Ale každý kůň, který je rozumným chovatelem (trenérem) na dostihy připravován, si svůj život bez dostihů neumí představit (má-li jaké představy).
Jestliže můžeš, podívej se na tu Pardubickou znovu (nebo na jiný dostih, v ideálním případě se zajdi na nějaký podívat osobně), ale koukni se i na sedlání, defilé před závodem a, zejména, na chování koní po závodě – jsou vzrušení, jsou dychtiví – a před závodem i po něm velmi dobře vědí, jací že jsou to pašáci.
Dostihy určitě nejsou týráním zvířat.
A celá věc má ještě jeden aspekt – bez dostihů by většina oněch koní vůbec nežila.

Další odpovědi
MK44

Koně jako takoví se kvůli dostihům určitě nenarodili. Ovšem mají vyvinutý instinkt běžet se stádem. Dnešní koně jsou koně šlechtění. Při šlechtění může dojít k posilování určitých vlastností. Jako například u severských psů se vyvinul, nebo spíš byl vyvinut, tažný instinkt. Ten se uspokojuje při tažení naložených sání. U závodních koní jejich výběrem k páření asi dochází k něčemu podobnému. V dnešním světě, nevím jak v tom zítřejším, byli koně v přírodě vpodstatě vyhubeni a v civilizaci nahrazeni motory. Díky sportovnímu jezdectví nevymizeli, bez něho bychom možná viděli koně jen v ohradě v ZOO. Ale pokud pořadatelé závodů trvají na překážkách, na nichž dochází ke zmrzačení koní a nutnosti je následně utratit, jen proto, že je to tradice a vybere se více na vstupném, je něco v nepořádku a zasloužili by přes držku. A co my, kteří na to koukáme? Skutečně musíme konzumovat podívanou a hučet vzrušením i za cenu utrpení zvířat?

mojitek

tak vzhledem k tomu,že pro koně je přeskakovat cokoliv krajně nepřirozené,tak je to bavit ani nemůže. Není znám případ že by kůň radši něco přeskočil než aby to jednoduše obešel… K tomu aby překážku neobešel,ale přeskočil musí být vycepovaný-není to jeho přirozenost.Jinak Pardubická atd je dost velká prasárna a divím se,že jí už dávno nezakázali.O cir­kusích ani nemluvě…