quentos

Jak se pozná, že člověk potřebuje bypass?

Kamarádovi nedávno voperovali trojitý srdeční bypass. Od té doby jako by se ve svých pětašedesáti znovu narodil. O tom, co bypass je, už jsem něco našel v minulých otázkách; nicméně mě zajímá, jak se přijde na to, že ho člověk potřebuje? Chodí se na pravidelná vyšetření činnosti srdce, kde se zjistí neprůchodnost tepen? Takhle mi přijde odhalení potřeby bypassu jako setsakra náhoda…

Nejlepší odpověď
tom004

Náhoda to určitě není.Je celá řada příznaků.Vše je nedostatečný průtok krve srdečním svalem.Únava,ztí­žené dýchání,pocit chladu v končetinách,bo­lesti svalů,svíravá bolest,a mnoho dalších,lékaře upozorní na možnost vzniku,nebo už probíhajícím, infarktu.Při následných vyšetřeních,di­agnostikovat nutnost operace.Maximální počet bypassů (ochozů),je pět.Jejich počet je dán mírou poškození koronárních cév.Ale jsem laik,tak to možná nebude úplně přesné.
Doplňuji:
Jenom doplním,že ne „sten“,ale „stent“.

Další odpovědi
mosoj

Daleko od pravdy nejsi. Jsou případy kdy má člověk potíže, těžko se mu dýchá a pod. pak se to odhalí a včas zakročí. Bohužel ale jsou případy kdy se to ukáže až těsně před infarktem nebo dokonce se infarkt prodělá.
Pak je to o štěstí.
Ještě dříve než bypass se většinou provádí rozšíření srdeční tepny stenem. Pokud to ovšem jde.
Technika zavádění stenu je obdivuhodná, relativně nenáročná na pacienta. Již zachránila mnoho lidských životů.
Doplňuji:
Jo, jo je to tak, t se někam vypařilo.
Děkuji za opravu.