postcd

Jak se pozná z rentgenu zubů kaz od plomby a normální zuboviny?

zubař mě rentgenoval a byla tam vidět svítivě bílá místa – plomby a slabší byla místa normální zuboviny. Nevím ale, jak se pozná zubní kaz a zda jde poznat zánět nervu (počítám že tak, že vidím kaz u kořene zubu a zub bolí když se foukne pod dáseň?). Kaz znamená, že místo je světlejší než zubovina (je tam méně hmoty)? Nebo se to pozná i jiným způsobem? Děkuji.

mám dojem, že je to naopak a místo kde je kaz (díra/méně hmoty) je tmavé, viz zde horní dva zuby uprostřed mohou mít na boku kaz: http://zdravi­krasa.czsurf.cz/wp-content/upload­s/2015/09/rtg_dva_ka­zy_ze-strany_zubu-horni_zuby_upros­tred.jpg

Nejlepší odpověď
iceT

Jak se to pozná podle rentgenu nevím, od toho je ale zubař, aby to poznal. Někdy stačí do bolavého zubu cinknout, to mi jednou zubařka udělala a málem jsem vyletěla z křesla, jak to zabolelo.

Další odpovědi
mosoj

To vytržení je i s injekcí zadarmo.

Na stanovení diagnózy z RTG se obyčejně studuje.

Emefej

Jak to doktor pozná nevím, ale má na to školu.