kamza89

Jak se pozná maniodepresivní psychóza?

ahoj, potřebuji poradit. Kamarád se chová podivně. Má různé výkyvy nálad. Nejdřív to byl super kámoš, ale teď lže, vymýšlí si různé historky, že někam cestuje, přitom sedí doma. Sám tomu přitom věří. Není na něj spolehnutí. Když se na něčem domluvíme, nedokáže to splnit. Chodil i k psychiatrovi, užíval léky na spaní, na deprese. Pořád jen slibuje různé akce, srazy, ale nikdy nic nesplní.Žije tak nějak ze dne na den a mění věci každou minutu. Prostě se na něčem dohodne, ale druhý den už to neplatí. Je to šíleně deprimujíci. Není na něj absolutní spoleh. Do práce chodí pravidelně, dělá směny i noční (strojvedoucí).
Může se jednat o poruchu? Díky za odpověď

Nejlepší odpověď
briketka10

U Tvého kamaráda se jedná o jinou poruchu.

Vyskytuje-li se člověk v hypomanickém období, má chronicky nadnesenou a dobrou náladu, nadměrné množství energie, zvýšenou psychickou i fyzickou aktivitu a obecně se cítí být v dobré kondici. Postižený je velice hovorný a snadno navazuje kontakty s ostatními, komunikuje bez jakýchkoliv zábran, je bezprostřední a nenucený.

Toto období zvýšené aktivity se může odrážet i v pacientově sexuálním životě, kdy může docházet k povrchnímu a lehkomyslnému navazování známostí a častému střídání partnerů.

Tyto známky se projevují i u pacientů, kteří jsou jinak ostýchaví, stydliví a zdrženliví. Osoba postižená tímto duševním onemocněním nepociťuje v tomto období potřebu spánku a stav ospalosti. K odpočinku této osobě stačí pouhá chvíle, po které se cítí naprosto odpočatá a plná energie, další polehávání a pospávání v posteli bere jako naprosto ztrátovou záležitost.
http://nemoci­.vitalion.cz/ma­niodepresivni-psychoza/

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Takže u něj určitě nejde o maniodepresivní psychózu. Jde ale určitě o „poruchu osobnosti“, která se projevuje nespolehlivostí, lhaním a nalháváním (si) a jak uvádí ve svém odkazu v diskuzi briketka10 patologické lhaní a mýtománie.
Je s podivem, že takový člověk může vykonávat tak zodpovědné povolání, jako je strojvedoucí. No, „pánbů potěš“, snad s ním nikdy nepojedu.:-(

marci1

Laicky řečeno: Bipolární afektivní porucha (dříve maniodepresivní psychóza) se projevuje střídáním období mánie a deprese. V době mánie se cítí člověk dobře, raduje se, komunikuje. Pak přijde doba deprese, většinou nemocný zaleze do postele, nechce s nikým komunikovat, nic dělat. Diagnózu však může stanovit jen lékař.

Kepler

U toho kámoše to bude asi něco jiného. Maniodepresivní psychózou trpěl třeba Miloš Kopecký. Střídaly se nálady, kdy hýřil energií a optimismem a najednou se propadl do absolutní beznaděje a deprese. Léčí se to medikamenty jako antidepresiva a antipsychotika, ale běda když se náhle vysadí. Sebevraždy jsou celkem běžné.

briketka10

Další:

http://www.ra­hunta.cz/news/my­tomanie-chorobna-lhavost-/

briketka10

Tvého kamaráda postihlo Patologické lhaní a ví tedy, že lže všem a někdy
právě úmyslně a u toho se vysmívá ostatním, jak s nimi vyběhl.

http://www.spek­trumzdravi.cz/pa­tologicke-lhani-nemate-ve-svem-okoli-barona-prasila-1