simonka

jak se pozná dna?

Mám zvýšené hodnoty kyseliny močové o 100 jednotek, šíleně bolí klouby a palec u nohy, který občas otéká, jde už o DNU? Od jaké hodnoty se to bere jako onemocnění DNA

Nejlepší odpověď
Jikra

Tak to si pište že jí máte.
To jsou typické projevy dny a vím o čem mluvím protože s ní žiju přes 25let.

Další odpovědi
hanulka11

zde jsou uvedeny limitní hodnoty nemoci

http://www.nemoc-dna.cz/kyselina-mocova/

je nutné dodržovat dietu a brát léky a nemoc se zmírní

dědapetr

DNA:http://cs.wiki­pedia.org/wiki/DNA
Dna, pakostnice, podágra – nemoc nejen z nadbytku:
Typickým příznakem je úporná bolest zarudlého a oteklého kloubu, nejčastěji palce na noze

Tato nesnáz se zpravidla objevuje až po desítkách let plíživého (asymptomatického) zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi (u mužů nad 420 µmol/l, u žen více než 360 µmol/l). Jde o akutní záchvat dnavé artritidy, choroby, která je způsobena ukládáním solí kyseliny močové do kloubů. Může postihnout a poškodit jakýkoli kloub. Často se u pacientů najdou „uzlíčkovité“ usazeniny krystalů solí kyseliny močové (natrium-urátu) i v podkoží (tzv. tofy, nejčastěji na ušních boltcích nebo nad klouby a šlachami) nebo v tělesných orgánech. Po letech trvání může být příčinou ledvinových kaménků či dokonce vážně poškodit ledviny. Zvýšená hladina kyseliny močové se vyskytuje asi u 20 % západní populace, ale k projevům „nemoci králů“ dochází asi jen u necelého 1 % obyvatelstva.
Jak se pozná

Při akutním bolestivém stadiu totiž nemusí být hladina kyseliny močové zvýšena, u části nemocných je dokonce nižší. Proto k ověření diagnózy je nutné udělat punkci postiženého kloubu a vyšetřit kloubní výpotek, zdali v něm jsou krystaly soli kyseliny močové. V krvi bývají též zvýšené tzv. zánětlivé markery (sedimentace erytrocytů, CRP, více bílých krvinek). Rentgenový snímek prokáže dnu až po delším trvání.

Zdroj: http://www.hle­damzdravi.cz/cla­nek/1078-dna-pakostnice-podagra-nemoc-nejen-z-nadbytku

ReHu

Dna

Popis
Dna je běžný typ artritidy, ke kterému dochází, pokud se příliš velké množství kyseliny močové usazuje ve tkáních. Kyselina močová je výsledný produkt metabolizmu látek označovaných jako puriny. Organizmus lidí trpících dnou neprodukuje dostatečné množství trávicího enzymu urikázy, který oxiduje relativně nerozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku. V důsledku tohoto nedostatku dochází k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních, kde nakonec krystalizuje.

Při krystalizaci na sebe kyselina močová bere tvar jehličkovitých krystalů, které jako skutečné jehly pronikají do kloubů. V některých případech se zdá, že se kyselina močová přednostně usazuje v kloubu palce u nohy, ale náchylné k jejímu ukládání mohou být i další klouby, například kotníky, kolena, zápěstí i klouby prstů.
Příznaky
Obvyklým prvním příznakem je prudká bolest. Pak dochází k zánětu postiženého kloubu a k jeho zčervenání, otoku a vzniku extrémní citlivosti na dotek. Kyselina močová je vedlejší produkt rozkladu některých potravin, takže dna úzce souvisí s výživou. Obezita a nesprávná výživa zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění. Dna byla v minulosti nazývána nemocí bohatých, protože souvisí s přílišnou konzumací jídla a alkoholu. Ve skutečnosti však dna postihuje příslušníky všech společenských vrstev, a to především ve věku od čtyřiceti do padesáti let. Může být získána dědičně nebo je možné si ji přivodit nesprávnou výživou, nadměrným pitím, některými léky, přejídáním, stresem, následkem operace nebo poranění kloubu.

Přibližně 90 procent lidí trpících dnou jsou muži. Souvisejícím problémem mohou být ledvinové kameny z kyseliny močové. Nejjistějším způsobem diagnózy dny je vsunutí jehly do postiženého kloubu, odstranění určitého množství tekutiny a její mikroskopické vyšetření s ohledem na přítomnost charakteristických krystalků kyseliny močové.

Akutní záchvat: Pacient se obyčejně probudí v noci intenzivní bolestí. Palec je napjatý, kloub oteklý a kůže suchá, horká, zarudlá a lesklá. Žíly na hřbetu nohy mohou být rozšířené. Někdy je přítomna horečka. Záchvat často předchází nadměrná zátěž, konzumace alkoholu, jídla či užívání diuretik nebo hladovění.
Léčí se podáním protizánětlivých léků, chladivými alkoholovými obklady a klidem na lůžku

Chronická forma: Vytváří se kožní uloženiny kyseliny močové – tofy. Vyskytují se často v podobě drobných hrbolků na uších nebo i jako velké boule na rukou.
Těžká dna může poškodit ledviny tvorbou močových kamenů.

Valky

Nepovím Vám, od jaké hodnoty se dá považovat hodnota kys. močové za DNU. Ale můžete se jí obávat jen v případech, že nejíte v podstatě nic jiného, nežli maso a vnitřnosti. Takto nemoc vzniká, proto se jí také říkalo „královská nemoc“ nebo „nemoc šlechticů“, kteří se neživili ničím jiným, nežli masem a právě vnitřnostmi… Jiný původ nemoci neznám (studuji medicínu)… Snad Vám to pomohlo..
Nade mnou je v odpovědi chyba… Není to typ artritidy! Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, což rozhodně není případ DNY, kdy se v kloubech hromadí krystalky kyseliny močové… ;)

rockyx

Simonko s nejvetsi pravdepodobnosti mate dnu. Silena bolest na palci je typicka pro dnu. Urcite si zajdete k lekari, pokud to zanedbate muze dojit k dnavemu artritickemu zachvatu kde se Vam potize o mnohokrat zhorsi, postihnou se klouby kterym pak hrozi i trvale nasledky

spolknutamou

Dobrý den, jestli máte či nemáte dna Vám bohužel neřeknu. Nejsem lékař. Můžu Vám, ale doporučit přípravek Enzycol. Má známa ho užívá a cítí se již mnohem lépe než dřív. Držím Vám palce.