autacek

Jak se pozná biopotravina? Je na to nějaká závazná norma?

Nejde mi o výrobce, ale o zákazníka, jakou má možnost si to bio u obchodníka, mimo ceny, ověřit.

Nejlepší odpověď
Emefej

Norma existuje – Zákon č. 242/2000 Sb., o ekologickém zemědělství a o změně zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

Ty jako laik takovou potravinu nejsnáze poznáš podle bioceny.

Další odpovědi
ivzez

Ano, norma na to existuje.

Ovšem → jak píše Emefej ← zákazník to pozná
pouze z „bioceny“ a z prohlášení prodávajícího.

Už jsem četla několik stížností na to, že na farmářských tržištích někdo
prodával zeleninu a ovoce nakoupenou za pár korun v supermarketu…

Pokud by člověk chtěl mít jistotu, musel by si jezdit k pěstitelům sám.

marci1

Norma existuje /viz Emefej/ a jak se biopotravina pozná? 🙂
„Úplně jednoduše! Biopotraviny musí mít od roku 2010 povinně na obale evropské logo v podobě listu z hvězdiček. Ty, které byly vypěstovány nebo jinak zpracovány v České republice, mají i české logo – tzv. biozebru.
Každá potravina, která je označená slovem BIO či jiným odkazem na způsob produkce v ekologickém zemědělství, také musí být opatřena na obalu kódem organizace, která provedla kontrolu.
Díky kódu si lze na stránkách jednotlivých kontrolních organizací snadno dohledat, zda výrobek skutečně prošel kontrolou. V rámci České republiky si lze také všechny ekologické podnikatele a jejich produkty ověřit v Registru ekologických podnikatelů www.eagri.cz/rep. Spolu s kódem kontrolní organizace“.
Obrázky evropského a českého loga a více na:
https://www.ma­minka.cz/clanek/jak-poznat-bio-potraviny-a-proc-si-za-ne-musime-priplatit