uccello

Jak se potlačit reflexe objektivu?

Na digitální zrcadlovce zkouším starý Pentacon 50/1.8 MC a nemůžu si ho vynachválit. Jen mi trochu vadí taková „glow“ reflexe na prudce nasvětlených místech sluncem. Nedělá se to všude, jen na určitých materiálech. Dá se tomu zabránit pomocí nějakého filtru?
Doplňuji:
Omlouvám se za chybu v otázce (se).

Nejlepší odpověď
mosoj

Otázkou je co myslíš těmi odlesky. Mohou to být přepaly a s těmi neuděláš nic , jedině přeexponovávat. Nebo rozklad světla v protisvětlu. To ale bývají barevné skvrny. To víš že to je vlastností objektivu. Může pomoci ten polarizák, ten snižuje odlesky a zvýrazňuje barvy.

S velikostí clony opatrně, cca od clony 8 se začíná projevovat difrakce světla a budeš to mít ještě neostré.

Další odpovědi
Emefej

Některé staré objektivy neměly antireflexní vrstvy na zadním členu, u filmu to nevadilo, protože byl matný. U čipů může vznikat odlesk a řádný filtr to neodstraní.

gecco

Můžeš zkusit použít polarizační filtr a odlesk odstranit pootočením roviny polarizovaného světla.
Jiné filtry (Sky apod.) nemají na digitálu smysl, stejného efektu dosáhneš snáze při zpracování v editoru, zvlášť, pokud fotíš do RAW).
Obecně – pokud jde o odlesky od objektu, nemá na ně objektiv vliv (leda snad vysoká světelnost) – takže další pokus můžeš udělat zvýšením clony.

rigormortis

Pokud glow reflexe znamená takové rozmazání kolem ostře nasvícených míst (světelná aura), tak polarizační filtr by neměl mít valný vliv (sám ho mám a nepoužívám). V tomto případě se jedná prostě o zradu někde uvnitř. Lze to potlačit podexponováním, kontrastem nebo skladbou hdr snímků do sebe…možná bych vyzkoušel zvýšit clonu a tím pádem i expozici…pak vám nebude světlo tak pálit do objektivu.

Osobně používám canon 50mm f1.8…takže velmi podobné a problémy s ním nemám.