Jak se pojistit proti zabavení majetku exekutorem?

dobry den 🙂abych vam popsal situaci . Bydlim s rodiči ,kteri maji celkem dost exekuci a nestihaji platit. tak bych se chtěl zeptat jak mam zabranit zabaveni věci, které sem si sam koupil a věci které sem koupil ,aniž bych na ně měl doklad??? … a take by mě zajimalo jak dokažu že že věc je moje když sem ji koupil v obchodě a neni an ni uvedeno žadne jmeno majitele ??

Nejlepší odpověď
standa

Když vynechám citaci konkrétních zákonných ustanovení, které se vztahují k této problematice, tak lze laicky poradit toto:

  • pokud vaše věci zůstanou v bytě vašich rodičů, tak je exekutor MŮŽE zabavit i přes vaše protesty
  • nápravy této ´křivdy´ se pak samozřejmě lze domáhat soudní cestou (žaloba na vyloučení věci z exekučního soupisu), ale cesta je to zdlouhavá a hlavně není jistota, že vaší žalobě bude vyhověno
  • doporučuji jedinou účinnou metodu, a to tyto věci z bytu dočasně odstěhovat (např. vedle k sousedům…)

Na vaší poslední otázce „jak dokažu, že věc je moje…?“ lze lapidárně říci, že pokud se takováto vaše věc bude nacházet v bytě dlužníků a vy spolehlivě neprokážete, že jste ji zakoupil vy (což ve zmiňovaném případě jen z anonymního prodejního dokladu prokázat nelze), tak ji exekutor zabaví a vy budete mít nejspíš smůlu…, samozřejmě náhradu takovéto škody pak můžete uplatňovat u rodičů, ALE… ☹