Avatar uživatele
Pokročilý

Jak se počítají dny v soudním řízení?

Mám sedm dní na vyjádření se k vyjádření svého otce. Počítají se i víkendy a státní svátky? Musí být sedmý den doručen dopis nebo odeslán?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Podle Srávního řádfu ( http://www.zakonyprolidi.cz/… ), §40, zestručněně - počítají se kalendářní dny (tedy i svátky, víkendy...), pokud ale konec lhůty připadne na ´nepracovní den´, posouvá se na první následující den pracovní. "Sedmý den" musí být dopis odeslán.
;-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

To gecco:

Pokud je dotaz směřován k počítání lhůt v soudním řízení, určitě bych v žádném případě nevcházel ze správního řádu. Ten totiž upravuje postup orgánů moci výkonné, orgánů územních samosprávných celků a jiných orgánů, právnických a fyzických osob, pokud vykonávají působnost v oblasti veřejné správy.

Proto je vždy nutné číst zákon jako celek, ne jen jeho části vytržené z kontextu zbytku právního předpisu. Právní normy obsažené v zákoně jsou vzájemně propojeny různými vazbami, které je nutno zohledňovat.

Pokud se má tazatelka vyjádřit k vyjádření svého otce, dost to navádí k závěru, že se bude jednat o řízení trestní. Zde se lhůty počítají podle trestního řádu.

Pokud by se jednalo o soukromoprávní spor, budou lhůty počítány dle občanského soudního řádu.

Trestní řád, občanský soudní řád i Vámi zmíněný správní řád jsou předpisy tzv. procesněprávními, lhůty v nich jsou tedy v zájmu právní jistoty upraveny takřka totožně. Nechtěl jsem tedy na Vás nijak útočit, jen jsem cítil potřebu poukázat na skutečnost, že ne vždy postačí v právní otázce pouze "vygooglit" heslo a spoléhat se na výsledky hledání bez pozornějšího a hlubšího prostudování problematiky.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2230
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 993
Zlatý mosoj 685
Zlatý led 546
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 419

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.