Kai

Jak se počítají dny v soudním řízení?

Mám sedm dní na vyjádření se k vyjádření svého otce. Počítají se i víkendy a státní svátky? Musí být sedmý den doručen dopis nebo odeslán?

Nejlepší odpověď
gecco

Podle Srávního řádfu ( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-500 ), §40, zestručněně – počítají se kalendářní dny (tedy i svátky, víkendy…), pokud ale konec lhůty připadne na ´nepracovní den´, posouvá se na první následující den pracovní. „Sedmý den“ musí být dopis odeslán.
😉

Další odpovědi
Hans51

To gecco:

Pokud je dotaz směřován k počítání lhůt v soudním řízení, určitě bych v žádném případě nevcházel ze správního řádu. Ten totiž upravuje postup orgánů moci výkonné, orgánů územních samosprávných celků a jiných orgánů, právnických a fyzických osob, pokud vykonávají působnost v oblasti veřejné správy.

Proto je vždy nutné číst zákon jako celek, ne jen jeho části vytržené z kontextu zbytku právního předpisu. Právní normy obsažené v zákoně jsou vzájemně propojeny různými vazbami, které je nutno zohledňovat.

Pokud se má tazatelka vyjádřit k vyjádření svého otce, dost to navádí k závěru, že se bude jednat o řízení trestní. Zde se lhůty počítají podle trestního řádu.

Pokud by se jednalo o soukromoprávní spor, budou lhůty počítány dle občanského soudního řádu.

Trestní řád, občanský soudní řád i Vámi zmíněný správní řád jsou předpisy tzv. procesněprávními, lhůty v nich jsou tedy v zájmu právní jistoty upraveny takřka totožně. Nechtěl jsem tedy na Vás nijak útočit, jen jsem cítil potřebu poukázat na skutečnost, že ne vždy postačí v právní otázce pouze „vygooglit“ heslo a spoléhat se na výsledky hledání bez pozornějšího a hlubšího prostudování problematiky.