Rokio

Jak se počítá mzda u zaměstnance, který používá píchačku?

příklad:

Dělník Pepa pracuje osm hodin denně. Jeden pracuje osm hodin a dvanáct minut, druhý den pracuje deset hodin a čtyřicet minut, třetí den pracuje devět hodin a třicet tři minut atd.

Jak se u takového člověka počítá mzdy? Počítá se na hodiny za den, či přesně na minuty, nebo se to počítá jinak?

Nejlepší odpověď
ivzez

Docházkové systémy se nepoužívají pouze ve firmách,
v nichž jsou zaměstnanci odměňováni hodinovou mzdou.

Za odpracovanou dobu se platí jenom ve firmách,
které používají časovou (hodinovou) mzdu.

Mzda se počítá za celý měsíc, sčítají se i části hodin.
Ale pokud nevíme, jak zaměstnavatel odměňuje, lze
odpovědět jen to, že dostane zaplaceno za vykonanou práci.

________

K odpovědi Dochyho: Sčítají se i části odpracovaných ho­din.

Pokud jde o práci přesčas, tam záleží na více věcech. Pokud zaměstnavatel přidělil
zaměstnanci tolik práce, že ji nebylo možné stihnout v normální pracovní době, musí
zaplatit za práci přesčas, přestože ji výslovně nenařídil.

Jindy stačí po skončení pracovní doby pracovat s vědomím
nebo souhlasem zaměstnavatele.

A pokud by došlo ke sporu, posuzoval by soud např. i to,
jestli zaměstnavatel výsledek „nenařízené“ práce převzal…

Další odpovědi
Dochy

Je to dost různé a záleží na vnitřních předpisech zaměstnavatele. Jedna z možností: dohodnuta pevná pracovní doba, zaměstnanec musí přijít před začátkem, odejít po sjednaném konci. V případě domluvené krátkodobé absenci si zas po dohodě může čas napracovat. K minutám navíc se nepřihlíží, pokud nebyl přesčas nařízen vedoucím.

Zaměstnanci s povoucí prac. dobou: zpravidla minimální denní doba ve smlouvě, nutné za týden či měsíc odpracovat odpovídající hodiny. Někdo prac dobu účtuje po minutách, jiný počítá jen s celými čtvrthodinami (takže je jedno, jestli do práce přijdeš v 8:01 nebo 8:15).
(u nás je třeba stanoveno: základní doba 9–14:30 – teoreticky by všichni v tuto dobu měli být na pracovišti, max povolená prac. doba 7:00 – 19:00 – před a po by v práci měli být jen někteří zaměstnanci na spec. pozicích – třeba 24h dohled – směny, nebo běžný úředník ve spec. případě – po dohodě)