Avatar uživatele
Krejcík

Jak se počítá mzda na dovolené, pokud jsem nastoupil v půlce měsíce?

Dobrý den, chci se zeptat, zda nevíte, jak se počítá mzda při dovolené, pokud jsem do práce nastoupil v půlce měsíce. Údajně se mzda počítá z průměrné za první čtvrtletí před dovolenou, ale co když to byl můj první nástup do práce a nastoupil jsem 15. dne v měsíci? Odpracoval jsem tedy pouze polovinu pracovních dní v 1. měsíci. Mám mzdu měsíční. Budu mít tedy menší náhradní mzdu? Děkuji.

Zajímavá 0 před 1414 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… právě proto bývá na dovolenou nárok po zkušební době, zpravidla tříměsíční a po celkově odpracovaný 60 dnech …
… jestliže máš pevně danou měsíční mzdu, je dán i průměr na dovolenou …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Náhrada za dovolenou
§ 222

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnancům uvedeným v § 213 odst. 4 může být tato náhrada mzdy nebo platu poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.

Takže by to mělo být stejně jako bys pracoval. Jen se ty prachy přesunou z chlívečku „mzda“ do chlívečku „náhrada za dovolenou“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Nejsem odborník, domníván se, že „nárok“ na dovolenou má zaměstnanec
až po 2 či 3 odpracovaných měsících.
Dovolená se platí z průměru pro náhrady (snad i DPN a OČR), za minuléčtvrtletí.
Ten mohou „navýšit“ odměny a další složky mzdy.
Vám to zřejmě budou počítat z hodinového průměru měsíční nasmlouvané mzdy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

@Dochy: v otázce je uvedeno, že nastoupil do nové práce, tam platí jiný paragrafy, než jsi uvedl ty …

před 1414 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

da ny, Mc Merkurion: nárok na dovolenou po zkušební době je jen mýtus bez opory v zákoně. Nárok na dovolenou je (pokud je odpracováno méně než…) tuším jedna dvanáctina roční výměry za každých 22 odpracovaných dní. Nicméně dovolenou naizuje zaměstnavatel a ten ji může nařídit i dřív než vznikne nárok, pokud lze pedpokládat, že se zaměstnanec toho nároku dopracuje… (pokud by byl ve výpovědní lhůtě tak už pravděpodobně nedopracuje) – to umožňuje vzít si např. dovolenou v únoru na lyžovačku (přestože „nárok“ ještě nevznikl pokud nepřevádíte loňskou, kterou byste pebvádět neměli, protože jste si i měli vybrat loni)

před 1414 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… žádný mýtus, ale přesný výklad zákona: dovolenou určuje zaměstnavatel a ten právě stanovuje tyto podmíky všeobecně známé, jež nazýváš mýtusem, viz má odpověď: „bývá“ …
… ale pro jistotu ti doporučuji přečíst §212, tam totiž onen „mýtus“ popisují "Nárok na dovolenou a volné dny během zkušební doby nemáte. Dle zákona máte na vybrání dovolené nárok až po 60 dnech trvání nepřetržitého pracovního poměru. "https://www.fi­nance.cz/494148-dovolena-narok/

před 1414 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

To jsou kecy. Nárok na dovolenou je za každých 21 odpracovaných dní. Pokud dám výpověď ve zkušební době, bude mi ji muset zaměstnavatel vyúčtovat pokud mi ji nedovolí vybrat. I v tom článku je napsáno, že záleží na dohodě. Pokud od začátku do konce termíny určuje zaměstnavatel, je to vlastně pořád na dohodě. Ukaž mi v zákonu něco o tom, že nárok v prvních 60 dnech nemáš. Já Ti řeknu kde to najdeš: Nikde. Je tam jen to, že po odpracovaných 60 dnech máš nárok na celou roční dovolenou, nebo její poměrnou část podle odpracovaných měsíců. Pokud odpracuješ méně než 60 dní, je Tvůj nárok počítán jako 1/12 za každých 21 odprac. dní. Tohle je o nároku – počet dní dovolené, na které máš nárok. Není tam nic o tom, že si je můžeš vybrat až poté, co tu podmínku splníš.

V par. 217 je výslovně uvedeno:
(2) Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

Shrnutí: nelze li použít pro výpočet nároku paragraf 212, použije se 214. Podle par. 217 lze dovolenou čerpat „s předstihem“

Takže trvám na svém: „Mýtus“

před 1414 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pepa25

Souhlasím, Mc Merkurion nemá pravdu. Tazatel po odpracovaném půlměsíci nárok na dovolenou nemá, ale ppo 21 odpracovaných dnech bude mít nárok na 1/12 roční dovolené, tzn. na na 1–2 dny, podle toho, jaký mají celkový nárok.

před 1414 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

A pořád zde je možnost se se zaměstnavatelem dohodnout na čerpání klidně i po týdnu. Jo vypadá to blbě po pár dnech v práci říct hele šéfe, co takhle dovča… Ale nic tomu nebrání a někdy se věci semelou tak že to volno zkrátka člověk potřebuje. Rozumný zaměstnavatel vyhoví, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.

před 1414 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek