simonka

Jak se platí zaměstnanci restaurace a zda-li má nárok na příplatky ve svátek a o sobotách a nedělích??

Kamarádka pracuje u soukromé majitelky jedné restaurace, jako pomocná síla v kuchyni, kde mají dlouhý a krátký týden. Pracuje o sobotách a nedělích, svátky, vánoce dopoledne a hlavně pak na silvestra.
Chtěla by vědět, zda-li mají nárok na příplatky soboty, neděle, svátky ajn. nebo jsou ohodnocené dle jiných platových tarifů? vedoucí jim nedává ani korunu navíc, prý v restauracích příplatky za svátky atd. se nevyplácí a ještě jim strhává hodinu za směnu na jídlo. Děkujeme za informaci

Nejlepší odpověď
standa

Obávám se, že kamarádka si nebude umět ´dupnout´, protože pokud se tak stane, tak ji majitel nejspíš jednoduše vyhodí (oficiální a zákonný důvod si vždycky najde) ☹

Na všechny uváděné příplatky má kamáradka nepochybný nárok i nad rámec základní mzdy, to je jasný jako facka…, ale půjde do sporu se zaměstnavatelem nebo ne ?

Pokud ano, tak ať se podívá na níže uvedená ustanovení zákoníku práce, která tuto problematiku celkem jasně popisují…

A pak doporučuji, aby kamarádka našla vhodný okamžik a slušně se zaměstnavatele zeptala na jeho stanovisko k zmiňovaným ustanovením zákoníku práce (§§ 114–118). Podotýkám, že argument, že v resrauracích se ´příplatky´ nevyplácí je nesmyslný…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast6h2.aspx

Další odpovědi
pondělí

je dobré si přečíst zákoník práce a hned na to proštudovat pracovní smlouvu,jedno bez druhého nejde,

mojitek

v pracovni smlouve muze byt ledajaky nesmysl.Zakonik prace je nadrazen prac.smlouve(pokud jsou si v rozporu).
Zkusil bych si tipnout,ze Vase kamaradka ma v prac.smlouve minim.mzdu a zamestnavatel „podnikatel“ vyplaci vyssi mzdu nacerno.Cili kamaradka nezmuze asi nic co se tyce proplaceni svatku,prescasu atd. V nejhorsim pripade kdyz nebude zbyti at se obrati na oblastni inspektorat prace a vse jim nahlasi-oni ho proklepnou.