Michal Kole

Jak se platí a bude platit za odpad?Jak úředník na městském úřadě pozná, který občan odpad třídí a který ne?

http://tn.nova­.cz/zpravy/eko­nomika/za-svoz-odpadu-si-tvrde-priplatite-bude-stat-az-tisicovku-na-osobu.html

Podle článku třídící občan má platit 250 Kč. Netřídící občan až litr.

To bude stát úředník u popelnice a kontrolovat co má kdo v koši ?

Nejlepší odpověď
Drap

Poplatky za odpady se řídí obecními vyhláškami a ne podle TV Nova, ani podle poslanců. Poslanci pouze odhlasovalizvýšení limitu. V článku se jedná o třídění obcí a ne jednotlivců.
Lze však měřit i jak to dělají jednotlivci. U nás to bylo před léty zavedeno. Na každém sozovém voze byla váha a ta vážila každou popelnici podle jedotlivých kódů. Platilo se jen za komunální odpad, to znamená, že pokud občan třídil, měl minimum váhy, která se odvážela. Pokud měl člověk méně odpadu při placení popelnice na další rok mu byla odečtena sleva. Bohužel u firmy která toto dělala se vyměnil ředitel, po nějakém čase nechal všechna vážící zařízení odstranit a platí všichni stejně. Okamžitě byl nárust váhy komunálního odpadu za obec.

Další odpovědi
anonym

Ono záleží na každém městě jak si to udělá.Sice bydlím na vesnici, ale patříme pod město, které nám sváží odpady.Zde platíme paušálně 500Kč za osobu a rok.Sice tu jsou kontejnery na třídění, ale hodně lidí to ignoruje, protože je to nemotivuje třídit.Moje matka žije v malém městečku a tam platí za plnou popelnici (v trafice si koupí 50ti korunovou známku a tu nalepí na popelnici).Svozová služba známku seškrábne.Tam se opravdu vyplatí třídit odpad, protože se platí jen za odpad, který již nejde vytřídit.

rodier

ridi se to procenty. mesto Most, dosahlo pres 70% trideneho odpadu a tak ma odvoz odpadu zdarma.