cip

jak se píše

Píše se: Uskromnit a nebo Uskrovnit?

Nejlepší odpověď
annas

Jen doplním. Existují obě slovesa: uskromnit i uskrovnit. Jde o synonyma, i když častěji se užívá tvar uskromnit. Ale přídavné jméno má jen jediný tvar – skromný.

Zajímavé je, že sloveso uskromniti (se) ve stč neexistovalo, bylo jsen sloveso uskrovniti (se) ve významu zmenšit, omezit.

Na tento dotaz jsem již odpovídala – viz odkaz

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nevvite-jaky-vyznamovy-rozdil-je-mezi-2-podobnymi-slovy-uskrovnit-a-uskromnit

Další odpovědi
anonym

Uskromnit, viz skromný!
Doplňuji:
Kaji se, možno obé, ale můj jazykový cit mi napovídal, že druhý tvar není běžně užíván a má nádech obrozeneckého archaismu.