Kalinova

Jak se omluvit z nepřítomnosti u soudu v zahraničí?

Chtěla jsem se zeptat zda má někdo zkušenosti se se soudy v zahraničí. Můj muž je cizinec a v cizině má s bývalou partnerkou dceru. Na dceru jsme pravidelně platili výživné, na kterém se matka dítěte s mým mužem dohodli. Nyní však dala věc výživného k soudu. Pro nás není problém posílat jí více peněz. Problém je v tom že oznámení o soudu přišlo k mužovým rodičům (bývalá adresa, kterou matka dítěte udala jako současnou )s tím že stání je za 2 týdny. Zaměstnavatel mého muže mu nedá dostatečné volno aby byl schopen stihnout cestu tam i zpět včetně stání u soudu. A jelikož se u muže v práci ještě střídají ostatní zaměstnanci na naplánovaných dovolených , zaměstnavatel mu nemůže dát ani dovolenou. Jak se v tomto případě omluvit, nebo jak postupovat? Předem děkuji za jakoukoliv radu

Odpovědi
ivzez

Podle mne by zaměstnavatel měl pro účast na soudním jednání
poskytnout omluvené volno.

Zkušenost se zahraničními soudy nemám, ale odhaduji, že to
bude podobné jako u nás. Omluvenka by měla být písemná, doložit
důvod nepřítomnosti a doručit ji pokud možno předem.

A vše by mělo být v jazyce té země, kde bude soud probíhat.

hapiky

Jak se omluvit je jednoduchá věc, co uvést jako adekvátní důvod je mnohem těžší.
Pokud dá zaměstnavatel nějaké potvrzení o nemožnosti uvolnění, mělo by to stačit.
Je jen otázka, jestli to soud bude považovat za adekvátní.

Kelt

Platí pravidlo, že zaměstaný má nárok na volno, pokud má soudní jednání, a zaměstnavatel by měl poskytnout náhradu Ale to platí jen u nás, protože je tam nějaká časová rezerva. Soud se koná v zemi, odkud pochází asi manžel i jeho bývalá partnerka, že? Možnosti, tipuji. Zkusit změnit termín soudu. Poslat místo manžela zástupce, který bude s danou věcí seznámen a v případě potřeby se může telefonicky spojit. Spojení se soudem přes Skype.

Dochy

Kelt: Nárok je na volno bez náhrady mzdy, ale pro mnoho lidí i zaměstnavatelů bude výhodnější to zaplácnout dovolenou.