markiza1

Jak se odvozují strukturní vzorce alkenů v chemii ?? :(

Dobrý den.Jsem v 9.roč. ZŠ a nechápu jak se dají odvodit strukturní vzorce alkenů např: PROPEN CH2=CH-CH3 Moje paní učitelka mi to nevysvětlí,ale tvrdí že se to dá odvodit.Nechápu hlavně proč se někde píše CH2 a někde CH3 :( .Děkuji předem na pomoc

Nejlepší odpověď
quentos

to je jednoduché Dá se to odvodit podle molekulárního vzorce (kterému nesprávně říkáte strukturní): uhlík je vždy a všude čtyřvazný, takže když si napíšu základní uhlíkatý řetězec alkenu C=C-C, tak ten pravý krajní uhlík má „obsazenu“ je jen jednu z vazeb (tu nalevo), proto na něj můžu „navěsit“ tři vodíky, zatímco na levý krajní jen dva (dvojná vazba se počítá jako dvě jednoduché).
Pokud jde o to, jak si odvodit počet uhlíků jako takový, to už se člověk musí naučit. Musíme si zapamatovat, že např. metan má jeden, proto budou mít jeden i odvozené uhlovodníky meten (methylen) a methin. Etan má dva, proto i ethen (ethylen) a ethin budou mít dva. Propan má tři, tedy propen (propylen) i propin budou mít tři. Butan má čtyři, proto buten (butylen) i butin budou mít čtyři. Má-li více uhlíků než čtyři, řídí se to už jednoduše latinskými předponami – pentan (tudíž i pentylen a pentin) pět, hexan, hexen a hexin šest, heptan, hepten a heptin sedm atd.