oselik

Jak se odvozuje vzorec kalorimetrické rovnice

Ahoj chci se zeptat jak se odvozuje vzorec podle kalorimetrické rovnice a prosím popsat i jednotlivé kroky!Mockrát děkuju za odpovědi

Nejlepší odpověď
quentos

kalorimetrická rovnice vychází z předpokladu, že teplo odevzdané teplejším tělesem se rovná teplu přijatému tělesem chladnějším (tj. nepočítá s tepelnými ztrátami).

Matematicky vypadá rovnice takto:
c1m1(t1 − t) = c2m2(t − t2), kde:

t je výsledná teplota obou těles poté, co se jejich teploty po předání tepla vyrovnají;
t1 je počáteční teplota prvního tělesa;
t2 je počáteční teplota druhého tělesa;
t je výsledná teplota obou těles po vyrovnání teplot;
c1 a c2 jsou tzv. měrné tepelné kapacity, což jsou konstanty pro každý jednotlivý materiál (např. voda má 4180 kg/(m.K));
m1 a m2 jsou hmotnosti těchto těles.

Všechny složky rovnice vycházejí z obecného vzorce pro výpočet uniklého/přijatého tepla Q = m. c.(t-t1), které je vlastně součinem hmotnosti tělesa, jeho měrné tepelné kapacity a rozdílu teplot po ochlazení/zahřátí tělesa. Rozdíl teplot t-t1 je vždy v absolutní hodnotě, abychom nepočítali se zápornými čísly.

Srov. níže, ne že bych z toho čerpal, ale spíše jsem z tohoto zdroje své informace opravoval a doplňoval. Zdrojem jsou spíše znalosti fyziky ještě z gymnázia před x lety

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Kalori­metrická_rovni­ce