mosoj

Jak se Odpovědi.cz vyrovnají s nařízením EU, tzv. GDPR ?

Server Spolužáci.cz to na př. již zabalil. Další to čeká.
Jak se vyrovná se skutečností, že jeden uživatel napráská druhého, dalšímu uživateli, včetně skutečného jména?

Nejlepší odpověď
ivzez

Nejsem si jista, jestli Seznam s údaji ze Spolužáků nějak nakládal
(spíše si myslím, že ne), ale určitě měl být web Spolužáci vzhledem
k tomu, jaká data se tam scházela, mnohem lépe zabezpečen.
(Podle mne skončí i Spoluzaci.sk.)

Souhlasím s Ge0rgem, že weby jako Odpovědi nejspíš žádné
problémy mít nebudou. Ani přihlašování prostřednictvím Google+
nebo FB by nemusel být problém (Odpovědi data neukládají).
____

»Jak se vyrovná se skutečností, že jeden uživatel napráská
druhého dalšímu uživateli, včetně skutečného jména?«

Podle mne žádný z webů nevstupuje uživatelům do vnitřní pošty
(stejně jako provozovatel freemailů nečte e-maily). V nejhorším
případě by stačilo zrušit vnitřní poštu a web by mohl „jet“ dál.

Uvidíme, nechme se překvapit.

_______

Doplňuji:

Zeptala jsem se na Poraďte, kdyby Vás zajímal pohled tamního admina: https://www.po­radte.cz/vzka­zy-prani-a-stiznosti/2044-jak-se-gdpr-promitne-do-behu-poradte-cz.html?datum

Další odpovědi
annas

Prozrazení identity – jména, dokonce příjmení. Stalo se zde několikrát. Dotyčný zjistil třeba z mailu od jiné osoby,, která zneužila důvěru a porušila „listovní“ tajemství..

Zde to admini řešili tak, že reakci smazali a při opakovaném „prohřešku“ dotyční dostali ban. Jeden uživatel už nejméně 4×, ale opět místo nicku jiného zneužívá křestní jméno.

Technickou stránku neřeším, v tom se nevyznám, ale všechno záleží na lidech., na jejich morálce, slušnosti atd.

Mnozí vycházejí z toho, že pravidla není nutné dodržovat. Pomůže přece anonymita…

Ale zlo je jako bumerang …

anonym

Spolužáci to zabalili prostě proto, že neoprávněně nakládali s osobními informacemi lidí, kteří o tom často ani neměli tušení, protože je tam zaregistroval jejich spolužák bez jejich vědomí. Princip Spolužáků je ojedinělý případ, kdy samotná podstata serveru je neslučitelná s GDPR.

Odpovědi.cz takové problémy mít nebudou, jejich činnost není vůbec o práci s osobními informacemi. A když, tak jenom zprostředkovaně tím, že používají Google Adwords a přihlašování přes Facebook, Google+ profily, … O člověku toho obvykle moc nevědí, neznají ani jeho celé jméno, často jen přezdívku, natož pak další osobní informace, které by člověka dokázaly jednoznačně identifikovat.

Tady to proběhne myslím bez zádrhelů…

JájsemRaibek

Pro všechny odpovídající jen malá úprava.
Někteří, kteří vyhráli nějakou cenu na odpovědích a bylo po nich požadováno, aby sdělili (pokud chtějí výhru obdržet) své jméno a adresu, tak si myslím, že by Odpovědi měli chtít po těchto členech, aby vyjádřili svůj souhlas s poskytnutím osobních údajů.

led

Ale čo v prípade, keď naivný užívateľ vloží do prispevku svoj Email, alebo prípadne skutočné meno aj s adresou, ako sa aj tu zopárkrát stalo?

anonym

zajímavou otázkou je, jak zde nově implementovat právo na zapomenutí. Zřejmě by stačilo přidat tlačítko vymazat uživatelský profil (který jediný nese osobní informaci – email, někdy jméno, identifikační čísla fb či g+ profilu jsou také osobní údaje). Provozovatel jistě nebude ochoten spolu s profilem vymazat i otázky a odpovědi daného uživatele (protože SEO), takže by to mohl udělat tak, že profil nahradí vymyšlenou identitou, kterou si uživatel při svém odchodu bude moci vybrat, třeba Maxipes Fík, Křemílek, a podobně 🙂 a tato náhodná generovaná identita, která už nemá s původním uživatelem nic společného by se mohla nadále objevovat u všech jeho dříve položených otázek a odpovědí. Jak to tu ale ve skutečnosti udělají nemám tušení … zřejmě to jen nechají vyhnít a na žádosti o smazání účtu budou reagovat nanejvýš emailem 🙂

anonym

to že jeden uživatel napráská jinému něčí identitu ale není starost provozovatele. GDPR se v podstatě nijak nedotýká osobní komunikace mezi dvěma uživateli, nenaplňuje to podstatu „zveřejnění“, jde jen o soukromou komunikaci. Místního systému osobních zpráv by se to vůbec nemělo týkat.

mosoj

ge0rge: Jenže tady jde i o registraci a ta zde je. Pokud vím problém s registrací mají i různé slevové karty v obchodech. Dále by mně zajímalo jak se bude řešit případ, kdy jeden uživatel prozradí na druhého údaje, které ho identifikují. GDPR je ale mnohem přísnější. Manipulace s fotkami je ještě přísnější než byla dosud.Jedná se i o emaily které mají v adrese jméno. GDPR přenáší odpovědnost na provozovatele. Na př. provozovatelé veřejných internetů mají za povinnost do 72 hod po odchodu uživatele internetu zajisti smazání všeho co v počítači zanechal. Velké nebezpečí je spojeno s používáním osobních vizitek!!!! Nelze nechat vizitku jen tak někde na stole!!! Problém je v tom, že ji tam může zanechat kdokoliv!!!! Z ruky do ruky se vizitka dát může!!, a mnoho dalších případů !!

ivzez

Registrace k většině služeb obnáší jen nick, e-mail a heslo.
Pokud lidé rozumně používají „spamový e-mail“ určený pouze
pro registrace, nic o nich e-mail neprozradí.

Ze samotné e-mailové adresy bez dalších informací nelze
(až na pár výjimek) identifikovat konkrétní osobu.

Vyzrazení něčí identity je problém i bez GDPR a Odpovědi
v takovém případě nějak (tuším BANem?) zasahují.

Ale inspiroval jste mne → zkusím se zeptat u „konkurence“.

mosoj

Postihy jsou v GDPR mnohem razantnější.

ivzez

Postihy v GDPR jsou sice razantnější, ale nevím, jak by GDPR mohlo ovlivnit vnitřní poštu, e-maily apod.

Pokud někdo bude chtít něco prozradit, cestu si podle mne najde.

Ale už mne napadlo, že se admin bude muset Odpovědím začít věnovat trochu více, případně, že bude muset lépe ošetřit skrývání nahlášených otázek či odpovědí. (Nebude si moci dovolit tu nechat viset „problematické“ otázky či reakce.)

mosoj

Výčet problémů, které mohou nastat, je v dnešním Blesku.

anonym

podivný zdroj 🙂 „pravdivých a objektivních“ informací, každý ví že blesk v honbě za senzací rád přehání. Hledal bych určitě jiný zdroj.

mosoj

ge0rge: Konečně jsem sehnal pěkný souhrn údajů o přechodu DVBT 1 na DVT2 HEVC 265. Včetně vysílačů a všech sítí a multiplexů.Mohu naskenovat a poslat.

anonym

děkuji, budu jen rád, pokud na to najdeš chvilku dlužím ti pětipivo 🙂

mosoj

Takže nelze říct, že se to tohoto serveru netýká!!!

anonym

snažil jsem se poukázat na to že se to tohoto serveru dotkne nesrovnatelně méně než zmíněných spolužáků, kterými bulvár pravidelně vyhrožuje všem okolo. Spolužáci jsou opravdu velmi specifický případ založený právě na tom že někdo zveřejňuje osobní informace druhých (spolužáků) bez jejich vědomí… tento server na zveřejňování osobních informací rozhodně nestojí ani na tom není nijak závislý. Úpravy pro soulad s GDPR budou tedy naprosto minimální.