Avatar uživatele
postcd

Jak se obnoví výnosnosti půdy tím že se nechá ladem?

Někdo tu psal, že při pěstování může dojít k vyčerpání některých prvků či sloučenin z půdy, které jsou důležité pro konkrétní plodinu. A že ponecháním pozemku nějakou dobu ladem) se ´rovnováha´ obnoví.

Moje otázka je jak se může sama obnovit, to se tam ty chybějící minerály, sloučeniny samy vytvoří? Například 20 let pěstování jedné plodiny, nechám 5 let ladem a mohu jet od začátku s podobnou výnosností?

Zajímavá 0 před 2485 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Hamon

Samy se nevytvoří, ale v zemi žije spousta živočichů, kteří tomu napomáhají. Jak dlouho se musí půda nechat odpočinout po jak intenzivním využívání, to ti neřeknu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Jo obnoví. Proces tlení tam probíhá neustále a statisíce drobných živočichů neustále pracuje ( živí se). Na př. žížaly a pod.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jikra

Obnoví se přesně tím, nebo tak, co píší ostatní. Staří zemědělci, tím myslím ty co byli před soudruhy s jejich nekonečnými lány, to tak praktikovali. Zkrátka ti staří sedláci věděli jak na to. Tzn. střídat plodiny a potom nechat půdu "vorazit" A samozřejmě že frekvence střídaní jedné plodiny nebyla ani náhodou po 20letech.
A doufám že se nějaký sedlák ozve. Ovšem jestli ještě žije. Dnešní, tzv. "farmáři" ti snad ani nemusejí .

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Jak co - některé sloučeniny se ´samy obnoví´ chemickými procesy v půdě, některé procesy biologickými.
Jestli ovšem jde uplatnit cyklus 20 a 5 let nelze obecně říct.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
postcd

Děkuji za odpovědi, ještě zajímavost z Bible (od Boha) dostal Izrael doporučení: "Po šest let budeš osévat svou zemi a sklízet z ní úrodu. 11 Sedmého roku ji necháš ležet ladem. Nebudeš ji obdělávat, aby jedli ubožáci z tvého lidu, a co zbude, spase polní zvěř. "

tedy 6 let, 7. rok ladem

před 2484 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí