anetah

Jak se obhájit při nepravdivém obvinění z krádeže?

Zdravím všechny. Potřebovala bych s něčím pomoct. Nedávno jsem byla v obchodě, ze kterého jsem omylem vynesla džíny v hodnotě 399kč. Bylo to všechno jedno velké nedorozumění, které ale bohužel vypadalo jako opravdový pokus o krádež. (Džíny jsem měla pod bundou, přehozené přes ruku, protože jsem z kabinky vynášela troje džíny a bylo těžké to vše pobrat, ,,ukradené" džíny jako jediné neměly ramínko, proto jsem si je přehodila přes ruku.) Byla na mě zavolána policie, vše jsem jim vysvětlila, řekli mi, že se to stát může, byla mi udělena bloková pokuta v hodnotě 200kč, kterou jsem hned na místě zaplatila. Bylo mi sděleno, že to nikde zapsané nebude. Problém je ten, že mě celá rodina zavrhla, protože mi nikdo nevěří, že to nebylo schválně (na blokové pokutě mám ještě zaškrtnutý ,,úmysl") Proto bych se váš všech chtěla zeptat. Je možné jakkoli dokázat moji nevinu? Jsem strašně zoufalá, byla jsem už i dokonce na policii, abych se zeptala na své možnosti. Tam mi řekli, že ,,úmysl" se tam zaškrtává vždy, a že pokuta za krádež pro mladistvé může být až 5000 kč. (Nejsem zletilá, je mi 15 let.) Přičemž já tu pokutu mám jen za vynesení oblečení z prodejny. Co je na tom pravdy? Mám ještě nějaké možnosti, jak se obhájit? Předem děkuji za jakoukoli odpověď.

Nejlepší odpověď
ivzez

Nejde prokázat, co se nestalo (nelze prokázat, že jsi džíny nechtěla ukrást).
Naopak by museli tobě prokázat úmysl.

Problém ale bude v tom, že jsi na místě zaplatila pokutu,
čímž jsi s ní (a vyhodnocením toho činu) „souhlasila“.

Abych ale pravdu řekla, moc mi tvůj příběh „nesedí“.
Přehodit džíny bez ramínka přes ruku by bylo v pořádku, kdyby sis tu
bundu oblékla a džíny přehodila přes ruku v rukávu (aby byly vidět).

Pokud jsi bundu jen přehodila přes ramena a džíny schovala (!!)
pod ni, nemůžeš se divit, že někdo tvůj čin vyhodnotil jako úmysl.

A zaráží mne přístup tvé rodiny. Jsou to tví blízcí, vědí, jak tě vychovali,
znají tě a měli by vědět i to, čeho bys (ne)byla schopna.
__

Do budoucna:

Předpokládám, že si do budoucna dáš větší pozor na to, co děláš a že se
pokaždé zamyslíš nad tím, jak si tvé jednání mohou vysvětlit jiní lidé.

Kdyby ses někdy dostala do podobné*) situace, neřeš ji sama.
Nech k tomu přivolat někoho z rodičů. A nikdy nepodepisuj nic, s čím
nebudeš souhlasit (viz „řekli mi, že se tam úmysl zaškrtává vždy“),
nebo čemu nebudeš rozumět.

*) Podobnou situací nemíním podezření z krádeže. Mám na mysli situaci,
do které se dostaneš prvně, takže nebudeš mít zkušenosti, jak ji řešit.
___

K dalším odpovědím:

Opakuji, že nelze prokázat to, co se nestalo.
(Podobně jako nelze dokázat, že něco neexistuje.)

Obracet se v tomto případě na právníka by
podle mne znamenalo zbytečně vyhodit peníze.

V obchodě bylo víc lidí, k tomu přičtěte policii.

Myslíte, že se jednomu člověku podaří prokázat nátlak
(který pravděpodobně nebyl), když si všichni potvrdí, že
na dívku nikdo žádný nátlak nevyvíjel?

Další odpovědi
Dochy

Obávám se, že to nejde nijak prokázat ani nemá smysl to dál nějak vysvětlovat a rozpitvávat. Nebude-li žádný další podobný průser časem se na to zapomene.

Sice ten průběh je dost podezřelý, ale netvrdím že nemožný. Sám jsem se kdysi nachytal jak v zamyšlení místo do košíku hážu věci do tašky. Naštěstí jsem se odhalil včas sám 😉

Policajti si samozřejmě zjednodušují práci. Vždycky se to tam zaškrtávalo tka proč zrovna dnes by se to tam zaškrtnout nemělo. Pokud jsi na to přistoupila tak s blokovou pokutou se už myslím nic moc dělat nedá. Pokud Tě to opravdu moc trápí, můžeš zkusit konzultaci u právníka. Ale pokud to opravdu dál nikde nebude evidováno, kašlal bych na to.

aliendrone

Bez ohledu na vše JSI vinná, protože podpis na tom cancu se zaškrtnutým „úmyslem“ je tvůj. Tím jsi se PŘIZNALA ke krádeži a odkecat to bude TĚŽKÉ, nikoliv nemožné. Najmi právníka, poraď se s ním (třeba to uhraješ na nátlak nebo na nějakou neznalost atd.), ovšem počitej s tím, že to NEBUDE laciná sranda. ;)

Kelt

No stalo se mi něco podobného. Nakupoval jsem v Kauflandu a měl jsem v ruce jen nákupní igelitku. Kupoval jsem si věci na noční směnu, jídlo a pod. Platil jsem kartou a dal věci do tašky a pak mne zastavil chlapík z ostrahy a chtěl, abych mu ukázal, co jsem koupil, tedy lístek a vše, co mám v tašce. Byly tam i papírové kapesníky, které jsem koupil den předem a začal mi tvrdit, že jsem je ukradl. Naštěstí jsem našel v tom svém bordelu paragon z předešlého dne, kde jsem dokázal, že jsem ty kapesníky koupil. Ale musel jsem se z toho dlouho vzpamatovávat. Ale to na okraj. No sežeň si někoho, právníka, snad se mu podaří přesvědčit o tom, že jsi ve věku, kdy sis nedomyslela možné následky svého činu nebo tak něco.

zjentek

No tak vyřiď tý tvý slavný rodince, že pokud k tobě budou přistupovat jako ke zlodějce a nebudeš v nich mít oporu, tak se na takovou životní dráhu také jistě brzy vydáš a zároveň jim poděkuj také za karmu, kterou ti jakožto budoucí kvalitní podvodnici a čorkařce svým osobitým přístupem doma již dnes zdárně vytvářejí!

Anebo ať si to tady tvá milá máma přečte, to bude asi nejjednodušší! (;

Pepa25

Zaplacením pokuty na místě bylo přestupové řízení ukončeno, takže z pohledu právo je vše vyřešeno (samozřejmě s tím, že to může mít vliv v případě dalšího přestupku).
Takže IMHO otázka nepatří do oblasti práva, ale spíš psychologie a rodiných vztahů. Takže jen osobní názor: neřešil bych to a sekal dobrotu (=snažil bych se, aby podobná situace nemohla nastat). Vše odnese čas.

Mc Merkurion

… sekat latinu, i já tomu příběhu opravdu nevěřím: zapomenout pod bundou přes ruku kalhoty? … to chce opravdu velkýho ajzhamra s parkinsnem … raději už o tom víc nemluv a nech to vyšumět, nebo budeš všem pro smích …