Jak se nejrychleji naučit poznávat rostliny, popř. živočichy?

Pokud neznám nikoho, kdo by mi to v daném prostředí mohl ukázat na základě svých zkušeností, jaký je nejrychlejší postup učení?

Jedná se o prostředí dočista nové. Do atlasu bych se tedy musel dívat na každou věc. Proto se ptám zde jak postupovat efektivněji. Mne například napadlo urvat vše i s kořeny, dotáhnout domů a bádat. Dané prostředí se nenachází blízko na to, abych mohl využívat zázemí domova a současně prakticky uplatňovat načtené znalosti. A právě mne ani neláká představa, že se u každé prkotiny zaseknu a budu X času hledat.

Nejlepší odpověď
www

Dnes je osvědčeným způsobem výbava atlasem a fotoaparátem navíc s možností ‚makro‘.
V atlasu (případně jiném zdroji) nastuduješ klíč k určování druhů, případně jej vezmeš sebou. Nalezené rostliny aparátem zdokumentuješ dle toho klíče (zaměříš se na určovací znaky) a podle tohoto pak můžeš v klidu domova provádět determinaci.
Se živočichy je to obdobné, důležité je foto. Pokud se týká ptáků, důležitý a někdy i rozhodující je jejich hlasový projev, hlasy ptáků jsou na netu a dají se i koupit, uložit do mobilu ap.
V každém případě je to ale časově náročné, musíš být velmi často v přírodě a to celoročně (z důvodu výskytu, projevu druhů atd.).

Zdroj: Studium

Další odpovědi
gecco

Atlas do ruky a pozorovat, porovnávat vyobrazení (fotky) a popisy se skutečností…
😉
______________
…„urvat vše i s kořeny, dotáhnout domů a bádat“…

  1. bádání doma ti zabere stejně času, jako v místě
  2. rostliny cestou poškodíš, bude se ti bádat hůře
  3. hlavně naprosto zbytečně poškodíš daný biotop!!

___
Nové prostředí (lokalita-A) a nebo nová oblast vědění (zájmu-B)??

  1. takže nějaké znalosti už máš a hledání v atlase by nemělo zabrat příliš času, měl bys vědět, kde hledat
  2. nemáš zádné znalosti – v tom případě se nejprve nauč systém – nejprve podle typických znaků vzájemně odlišit skupiny příbuzných rostlin, teprve poté jednotlivé druhy či variety (např.: strom->javor->babyka->Schwerinii)

😉

marci1

Chodit co nejčastěji do přírody, do lesa. Pokud uvidím zvíře, rostlinu nebo uslyším ptáka, jehož název nebo zvuk neznám, najdu si jej v encyklopedii nebo na netu. 🙂

Nechápavé

Atlas,wikipedie apod.

Luxx

u mně to bylo tak, že jsem se MUSELA poznávačky naučit ke zkouškám ze systematiky (rostlin i živočichů), potom i ke státnicím… takže jsem se to učila nazpaměť podle atlasů :) ale efektivní to z dlouhodobého hlediska moc není… ale za to to šlo docela rychle