Avatar uživatele
anonym

Jak se nejrychleji naučit poznávat rostliny, popř. živočichy?

Pokud neznám nikoho, kdo by mi to v daném prostředí mohl ukázat na základě svých zkušeností, jaký je nejrychlejší postup učení?

Jedná se o prostředí dočista nové. Do atlasu bych se tedy musel dívat na každou věc. Proto se ptám zde jak postupovat efektivněji. Mne například napadlo urvat vše i s kořeny, dotáhnout domů a bádat. Dané prostředí se nenachází blízko na to, abych mohl využívat zázemí domova a současně prakticky uplatňovat načtené znalosti. A právě mne ani neláká představa, že se u každé prkotiny zaseknu a budu X času hledat.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? bolak, marci1 před 3121 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
www

Dnes je osvědčeným způsobem výbava atlasem a fotoaparátem navíc s možností ‚makro‘.
V atlasu (případně jiném zdroji) nastuduješ klíč k určování druhů, případně jej vezmeš sebou. Nalezené rostliny aparátem zdokumentuješ dle toho klíče (zaměříš se na určovací znaky) a podle tohoto pak můžeš v klidu domova provádět determinaci.
Se živočichy je to obdobné, důležité je foto. Pokud se týká ptáků, důležitý a někdy i rozhodující je jejich hlasový projev, hlasy ptáků jsou na netu a dají se i koupit, uložit do mobilu ap.
V každém případě je to ale časově náročné, musíš být velmi často v přírodě a to celoročně (z důvodu výskytu, projevu druhů atd.).

Zdroj: Studium

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?beer Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Atlas do ruky a pozorovat, porovnávat vyobrazení (fotky) a popisy se skutečností…
😉
______________
…„urvat vše i s kořeny, dotáhnout domů a bádat“…

  1. bádání doma ti zabere stejně času, jako v místě
  2. rostliny cestou poškodíš, bude se ti bádat hůře
  3. hlavně naprosto zbytečně poškodíš daný biotop!!

___
Nové prostředí (lokalita-A) a nebo nová oblast vědění (zájmu-B)??

  1. takže nějaké znalosti už máš a hledání v atlase by nemělo zabrat příliš času, měl bys vědět, kde hledat
  2. nemáš zádné znalosti – v tom případě se nejprve nauč systém – nejprve podle typických znaků vzájemně odlišit skupiny příbuzných rostlin, teprve poté jednotlivé druhy či variety (např.: strom->javor->babyka->Schwerinii)

😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Chodit co nejčastěji do přírody, do lesa. Pokud uvidím zvíře, rostlinu nebo uslyším ptáka, jehož název nebo zvuk neznám, najdu si jej v encyklopedii nebo na netu. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nechápavé

Atlas,wikipedie apod.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Luxx

u mně to bylo tak, že jsem se MUSELA poznávačky naučit ke zkouškám ze systematiky (rostlin i živočichů), potom i ke státnicím… takže jsem se to učila nazpaměť podle atlasů :) ale efektivní to z dlouhodobého hlediska moc není… ale za to to šlo docela rychle

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek