annas

Jak se nazýval klenot na přídích lodí? Jakou má historii a význam?

Která loď patřila k nejkrásnějším?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Galion – klenot na přídích lodí

Výzdoba lodi byla zpočátku zřejmě spojena s kultovními úkony a měla magický nebo náboženský význam. Spuštění lodi na vodu doprovázela oběť bohům a na jejich usmíření umístili lodníci na příď hlavu nebo kůži obětovaného zvířete. Na etruských malbách můžeme na lodní přídi jasně rozeznat ovčí kůži a hlavu skopce. Stejné motivy vidíme na antických amforách nebo mozaikách a zpravují nás o nich i nejstarší hrdinské ságy. V dnešní době nahradilo zvířecí krev šampaňské, rituál zasvěcení nového plavidla však přetrvává.

Za nejkrásnější loď světa byla svého času považována anglická válečná loď Sovereign of the Sea (Vládkyně moře) se stovkou kanonů a velkolepou plastikou na přídi. Jejím autorem byl dvorní malíř krále Karla I a žák Rubensův Antonius van Dyck.

Postupem doby se objevují další motivy. V řeckém mýtu o Odysseovi a Zlatém rounu zdobila příď lodi Argó postava Athény vyřezaná z kmene posvátného stromu. Epos Ilias se v souvislosti s únosem krásné Heleny zmiňuje o lodi, jejíž příď zdobila postava Afrodity a jejího syna Erota

http://oko.yin­.cz/3/galion/

Další odpovědi
vagra

Podobně krásná a proslulá,jako anglická válečná loď Sovereign of the Sea, byla loď Naseby s galionem v podobě jezdecké sochy Olivera Cromwella porážejícího nepřátele.
Po Cromwellově smrti bylo dřevěné sousoší sejmuto a spáleno a místo politicky nepohodlného Cromwella se na příď lodi dostal neutrální bůh moře Neptun.

Umělecká díla určená na příď lodí vznikala i v dalších zemích.
Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV působili jako lodní řezbáři Ital Caffieri a Francouz Puget. Od druhého z nich pochází například výzdoba galéry La Réale z roku 1690, jejíž zlacené plastiky se dodnes řadí k nejvýznamnějším mistrovským dílům barokní dřevořezby.
Svou flotilu měl i bavorský král Ludvík I. Na Starnberském jezeře se projížděl v bohatě zdobených člunech.
Zachovaný člun z roku 1830 má na přídi postavu delfína.

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Pa4P6nu­IXXUJ:oko.yin­.cz/3/galion/+Co+je+ga­liona+kde+jej+n­ajdeme&cd=2&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz