Gestas

Jak se nazýval a jak fungoval přístroj z tohoto videa?

Ten název tam byl zmíněn, ale nebylo tomu rozumět. Jak se to nazývá a na jakém principu to funguje?
https://youtu­.be/qTC9t3F3ZFw?t=49s

Odpovědi
marci1

Jedná se o „Hargerův přístroj“. 🙂
Princip přístroje byl takový, že po vydechnutí do vnitřku balonku se dech dostal do kontaktu s chemickou látkou, která v závislosti na obsahu alkoholu měnila svou barvu. Množství požitého alkoholu se potom odhadovalo podle intenzity a délky zbarvení sloupce. Velký bojovník za úplný zákaz pití alkoholu před jízdou Harger, který zemřel ve věku 93 let v roce 1983, poté vymyslel rovnici, podle které se dalo určit, kolik promile alkoholu má člověk v krvi.
Více v odkazu: https://ct24.ces­katelevize.cz/ar­chiv/1428407-diky-vynalezu-rolly-hargera-mohou-policiste-zjistit-zda-ridici-pred-jizdou-popijeli

isteron

Hargerov prístroj, na detekciu alkoholu v dychu. Zrejme začiatky v detekcii alkoholu na úrovni techniky v rámci východného bloku. Tak isto ako meranie rýchlosti podľa tachometra na hliadkovom vozidle. Vot balšája téchnika.

mzm

Chtěl bych vidět toho smělce, co jede na motorce 80 km/h bez brýlí (video o kousek dřív). :) Zkoušel jsem to, nejde to. Teda jde, ale se zavřenýma očima. :)