England1522

Jak se nazývají v němčině ?

Jak se nazývá im, zum, von, in am atd. ?
např. Alles gute -zum- Geburtstag, am Montag

Nejlepší odpověď
ivzez

Upřesním Orwellovu odpověď:

In, zu, von, an, auf, neben, unter, …
jsou předložky, německy Präpositionen.

Im, zum, am, ans, …
jsou předložky stažené s členem určitým
(lze je použít jenom někde).

Přehlasované a (ä):
Levý Alt + 132 v číselné klávesnici

Případně se dá napsat podobně jako v češtině čárka nad o (ó).
Stisknout přehlásku a následně samohlásku: ä, ö, ü
Doplňuji:

  • ––––––

Reakce na odpověď Talky:

Psaní ae, oe nebo ue je možné, ale používá se např. do křížovek
(tam jde o dvě písmena), při psaní na starších psacích strojích,
které přehlásku nemají, při přepisech starších textů, apod.

Při psaní na klávesnici přepis s „e“ neměl používat,
protože klávesnice přehlásku obsahuje.

Další odpovědi
talka

Přehlasovaná samohláska se snad dá také psát s doplněním „e“ (Praeposition).

orwell

Jedná se o předložky, německy Prapositionen (má být přehlasované „a“, momentálně nevím kód, Alt číslo)

Pepa25

ivzez: k poslední větě: na české klávesnici bohužel přehlásku nemám, ne? Takže zbývají jen ASCII kódy (Alt + 132, 246, 252, …)

Jinak jsem se také setkal s opisem (např. v názvech domén) typu ae, … (www.hotel-praesident.de)