zjentek

Jak se nazývá vír tornáda?

Ta rotující roura, rozumíme si, ano? (;

A jak se ten vír nazývá ještě předtím, než se spojí se zemí? Díky, zjentek!

Nejlepší odpověď
Kepler

Obecně se atmosférický vír nazývá tromba. V počátečním stádiu, kdy se tromba nedotýká zemského povrchu, je označována jako tuba (zvláštnost oblaku).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tromba

Další odpovědi
Daidal

Přesně to se nazývá tornádo. ;) Totiž když je ten vír (roura) spojený se zemí.
Před vznikem, před spojením se zemí je tam supercela (mraky seskupené víceméně do jednoho obřího bouřkového mraku), která napájí ten vír (mezocyklon), který ale (ještě) není spojený se zemí. A dokud se nespojí, tak to není tornádo. Ale nevím, jak to přesně probíhá, jak to vzniká, nějak se střetává teplý se studeným a vlhkým větrem, vzájemným působením proudů a tlaků, ale nevím oč přesně jde…
Musí tam být „ideální“ podmínky, aby vzniklo tornádo.

Abych to zkrátil a odpověděl přímo:

  1. Tornádo (vír spojený supercelou/mraky se zemí)
  2. Mezocklyóna (vír napájený mrakem/supercelou rotující ve vzduchu)

Tady bude víc: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Torn%C3%A1do#%C­5%BDivotn%C3%AD_cy­klus_torn%C3%A1da

aliendrone

Vír je prostě vír. můžeš mu říkat (dát mu jméno) jaké chceš, ne že by na tom záleželo. Například „Nebelvír“, pokud jsi fandou Harryho Fotra nebo třeba „Manželka se vrací nečekaně domů a je už HODNĚ blízko“ a tak vůbec. ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Dobré ráno aliendrone. (;

(Pro rejpaly- úctyhodně zdravím svůj vzor, noaco… pozdrav do diskuze nepatří etc. si strčte vítekam!)

zjentek

Kepler BINGO! Tromba, to je to slovo, který jsem měl utkvělý v bembeřici! (; ((;

zjentek

…Tromba, nikoli roura! (; (; (;

Kepler

Já přesně věděl, o co ti jde.