relux

Jak se nazývá termín v literatuře (i filmu), kdy druhé dílo dějově předchází dílo první?

Dobrý den, uvedu konkrétní příklad: představte si, že je prvně vydána kniha Harry Potter (2) a o rok později je vydán Harry Potter (1). Dějově je dvojka první, tzn, že děj v (literárním) díle předchází děj prvního vydaného díla.
Někde jsem to odborné označení četl, ale za Boha si nemůžu vzpomenout, jaký termín to byl. Nevíte někdo? :D

Nejlepší odpověď
annas

Jde o anglicismus, český jednoslovný název neexistuje.

"Prequel je označení pro umělecké dílo, jehož děj předchází v dějové chronologii příběhu dříve uveřejněného díla. Dějově tak nenavazuje, ale často objasňuje či dovysvětluje předcházející dílo.

Tento postup vyprávění se používá ve filmech, televizních seriálech, literatuře, operách i počítačových hrách.

Jde o anglický neologismus složený z předpony pre- („před“-) a části slova sequel („pokračování“). Tento postup vyprávění se používá ve filmech, televizních seriálech, literatuře, operách i počítačových hrách. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prequel

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sequel

Další odpovědi
Schluker

Napada me asi jenom “prequel”.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Daidal

Taky bych řekl, že prequel, ale myslím, že se to použávý jen u filmů a seriálů. U knih jsem se s tímto názvem nesetkal.