garibaldi

jak se nazývá proces při kterém se železo mění v ocel ?

Nejlepší odpověď
brillant

Podle mě na řešení soutěží a domácích úkolů jsou jiné stránky.

Další odpovědi
anonym

Legování.
Jde o přidávání příměsí k surovému železu – jde zejména o jiné kovy, cílem je zlepšení mechanických (pevnost, pružnost, tvrdost) nebo chemických vlastností (snížení reaktivity).

Emefej

Opět chemická olympiáda, přesto odpovím, protože jsou zde matoucí opovědi typu kalení nebo legování. To na co se ptáš se nazývá zkujňování železa.

Dochy

Já bych řekl, že se tomu říká výroba oceli.

Legování je již postup kdy se mění kvalita oceli přidáváním dalších prvků (byla ocel, bude lepší ocel)
Kalení už vůbec není výroba oceli, ale pouze tvrzení povrchu ocelového předmětu

Jsemtady

říká se kalit ocel .. tuším že to má co dělat s rozehřátím, vyčištěním od odpadu a prudkým zchlazením. Ocel je pak pevnější ale ne už tolik pružná. Tj. může snáze prasknout, ale jinak je pevnější.