Rokio

Jak se nazývá jazykový jev, při kterém mají některá slova více zdrobnělin?

Uvedu několik příkladů:

dům – zdrobněliny: domek, domeček
strom – zdrobněliny: stromek, stromeček

Existuje vůbec v českém jazyce tento jazykový jev? Jak byste to nazvali?

Nejlepší odpověď
annas

Kelt tento jev nepojmenoval.

Zdrobnělá slova vyjadřují menší velikost – stromek, nebo citový vztah – třeba mazlíčku, nebo význam přenesený – kočička, nebo už jen existuje slovo zdrobnělé – třeba pták hrdlička.

Pokud se od jednoho slova odvozují další slova, jde o slovotvornou řadu, postupné odvozování.

  1. Kromě uvedených vašich příkladů ještě např. les – lesík – lesíček
  2. Nejen slova zdrobnělá vytvářejí slovotvorné řady

např. les – lesní – lesník – lesnický.

Další odpovědi
Kelt

Tento jev je běžný v mnoha jazycích. Prostě od jednoho základu odvozujeme podobná slova. Možná to určuje náš vztah k dané věci.