ter99

Jak se nazývá hlavní produkt získaný z vysoké pece?

Nejlepší odpověď
GAGAhruba

Teď to berem ve škole. Myslím že je to surové železo;)

Další odpovědi
badisko

Zase nekdo nechce hledat cti … vysoka pec http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vy­sok%C3%A1_pec

Do vysoké pece se zaváží železná ruda, koks a struskotvorné přísady. Ty slouží jednak k snížení tavicí teploty hlušin a jednak k ochraně železa během vysokopecního procesu před zpětnou oxidací. Jsou to vápenec, dolomit a zřídka také křemičitý štěrk. Použitý typ přísady závisí především na kvalitě rudy a jejím indexu bazicity.

V horní části pece pod sazebnou se předehřívá vsázka a vypařuje se z ní vlhkost. Se stoupající teplotou v nižší části šachty pece dochází ke kontaktu železné rudy s procházejícími spalinami, které obsahují CO. Zde, v teplotním rozmezí mezi 400 a 1 000 °C, probíhá tzv. nepřímá redukce oxidů železa obsažených v rudě (tj. redukce oxidem uhelnatým ze spalin).

Fe2O3 + 3 CO → 3 CO2 + 2 Fe

V nižších pásmech pece dále stoupá teplota a dochází zde při teplotách mezi 1 000 a 2 000 °C jak k přímé redukci ještě neredukovaných oxidů železa z již těstovitého až tekutého kovu uhlíkem, tak i k nauhličování taveniny. V surovém železe se obsah uhlíku pohybuje v rozmezí 3,5 až 4,5 % (sloučeniny železa s uhlíkem se dělí podle množství uhlíku a teploty, při které vznikají: např. austenit, cementit, perlit, ledeburit, ferit), viz diagram Fe-C

Přímá redukce:

Fe3O4 + 4 C → 3 Fe + 4 CO
Fe2O3 + 3 C → 2 Fe + 3 CO
FeO + C → Fe + CO

Nepřímá redukce:

3 Fe2O3 + CO → 2 Fe3O4 + CO2
Fe3O4 + CO → 3 FeO + CO2
FeO + CO → Fe + CO2

Roztavené železo a struska se shromažďují na dně pece v nístěji. Odpichovým otvorem proudí roztavené železo do veronik, neboli pojízdných mísičů=železničních vagónů, nebo je odléváno do forem na tzv. housky. Struska je od vysoké pece přepravována tzv. „kolibou“, rovněž železničním vagónem k dalšímu zpracování např. granulování.

Vysokopecní provozy jsou zpravidla součástí integrovaných hutních závodů a tekuté surové železo je ihned přímo dopravováno do oceláren a dále zpracováno na ocel.

rigormortis

ocel a struska.
Badisko: je krásné že existuje wikipedie, ale ne vždy je to správně a stále nezní odpověď na otázku.
Doplňuji:
železo je prvek ne materiál.

honza19hk

hlavní produkt je surové železo,vedlejší produkt je kychtový plyn a struska.
Doplňuji:
rigormortis
nadáváš na ostatní ale sám to napíšeš blbě.Ocel se z vysoké pece nezískává,získáš surové železo ze kterého se vyrábí legováním ocel nebo litiny.

rigormortis

Ech…kočka šlápla před dopsáním odpovědi, takže asi zase rozhořím diskuzi?
Železo je prvek a ocel je materiál, to může být špatně chápáno, to že dnes většina vysokých pecí vyrábí surové železo (není kujné) neznamená, že nakonec z toho nevyjde ocel a některé vyrábí přímo ocel.
Narážel jsem na to že na wikipedii je sice uveden onen Fe-C a Fe-3C diagram, ale to určitě k odpovědi nepatří a jako další nepřehledné věci jako je kychta (plyn který se druhotně zpracovává, takže z pece vlastně nevychází a vrací se zpět) a struska která se taky znova používá ale už nemusí (používala se na cihly, dnes nevím).

rigormortis

Ach..internet, tak už mám dohledáno, Honzo HK19 se omlouvám, máte pravdu, z vysoké pece opravdu je pouze surové železo (nekujné a bez vhodných legur).