Avatar uživatele
Registrovaný

Jak se nazývá hlavní produkt získaný z vysoké pece?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

Teď to berem ve škole. Myslím že je to surové železo;)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zase nekdo nechce hledat cti ... vysoka pec http://cs.wikipedia.org/…

Do vysoké pece se zaváží železná ruda, koks a struskotvorné přísady. Ty slouží jednak k snížení tavicí teploty hlušin a jednak k ochraně železa během vysokopecního procesu před zpětnou oxidací. Jsou to vápenec, dolomit a zřídka také křemičitý štěrk. Použitý typ přísady závisí především na kvalitě rudy a jejím indexu bazicity.

V horní části pece pod sazebnou se předehřívá vsázka a vypařuje se z ní vlhkost. Se stoupající teplotou v nižší části šachty pece dochází ke kontaktu železné rudy s procházejícími spalinami, které obsahují CO. Zde, v teplotním rozmezí mezi 400 a 1 000 °C, probíhá tzv. nepřímá redukce oxidů železa obsažených v rudě (tj. redukce oxidem uhelnatým ze spalin).

Fe2O3 + 3 CO → 3 CO2 + 2 Fe

V nižších pásmech pece dále stoupá teplota a dochází zde při teplotách mezi 1 000 a 2 000 °C jak k přímé redukci ještě neredukovaných oxidů železa z již těstovitého až tekutého kovu uhlíkem, tak i k nauhličování taveniny. V surovém železe se obsah uhlíku pohybuje v rozmezí 3,5 až 4,5 % (sloučeniny železa s uhlíkem se dělí podle množství uhlíku a teploty, při které vznikají: např. austenit, cementit, perlit, ledeburit, ferit), viz diagram Fe-C

Přímá redukce:

Fe3O4 + 4 C → 3 Fe + 4 CO
Fe2O3 + 3 C → 2 Fe + 3 CO
FeO + C → Fe + CO

Nepřímá redukce:

3 Fe2O3 + CO → 2 Fe3O4 + CO2
Fe3O4 + CO → 3 FeO + CO2
FeO + CO → Fe + CO2

Roztavené železo a struska se shromažďují na dně pece v nístěji. Odpichovým otvorem proudí roztavené železo do veronik, neboli pojízdných mísičů=železničních vagónů, nebo je odléváno do forem na tzv. housky. Struska je od vysoké pece přepravována tzv. "kolibou", rovněž železničním vagónem k dalšímu zpracování např. granulování.

Vysokopecní provozy jsou zpravidla součástí integrovaných hutních závodů a tekuté surové železo je ihned přímo dopravováno do oceláren a dále zpracováno na ocel.


Avatar uživatele
Bronzový

ocel a struska.
Badisko: je krásné že existuje wikipedie, ale ne vždy je to správně a stále nezní odpověď na otázku.
Doplňuji:
železo je prvek ne materiál.


Avatar uživatele
Stříbrný

hlavní produkt je surové železo,vedlejší produkt je kychtový plyn a struska.
Doplňuji:
rigormortis
nadáváš na ostatní ale sám to napíšeš blbě.Ocel se z vysoké pece nezískává,získáš surové železo ze kterého se vyrábí legováním ocel nebo litiny.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

Ech...kočka šlápla před dopsáním odpovědi, takže asi zase rozhořím diskuzi?
Železo je prvek a ocel je materiál, to může být špatně chápáno, to že dnes většina vysokých pecí vyrábí surové železo (není kujné) neznamená, že nakonec z toho nevyjde ocel a některé vyrábí přímo ocel.
Narážel jsem na to že na wikipedii je sice uveden onen Fe-C a Fe-3C diagram, ale to určitě k odpovědi nepatří a jako další nepřehledné věci jako je kychta (plyn který se druhotně zpracovává, takže z pece vlastně nevychází a vrací se zpět) a struska která se taky znova používá ale už nemusí (používala se na cihly, dnes nevím).

Avatar uživatele
Bronzový

rigormortis

Ach..internet, tak už mám dohledáno, Honzo HK19 se omlouvám, máte pravdu, z vysoké pece opravdu je pouze surové železo (nekujné a bez vhodných legur).

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2596
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 755
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 540
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.