huxa

Jak se nazývá domodelování zubu?

Zubařka mi domodelovávala zub z materiálu nejspíše jako se dělají bílé plomby, případně nějakého podobného, který se nasvětluje lampou. Nejednalo se o nějaké nasazování na vruty, pouze nejspíše naleptala zub a na to nasadila tento materiál. Jak se takový zubní zákrok nazývá?

Odpovědi
iceT

domnívám se,že jedná o tohle
Kompozitní pryskyřice
Laickou veřejností bývají výplně z tohoto výplňového materiálu nazývány "bílými plombami“. Používají se jako vysoce estetické výplňě především na předních zubech. Někdy bývají nazávány též jako „plastové výplně“, což je pojem diskutabilní, protože právě obsah plastů byl v posledním desetiletí značně snížen a nyní tvoří pouze 20–30%. Správný název je kompozitní materiál, což znamená, že jde o materiál složený ze dvou, nebo více složek s rozdílnými vlastnostmi, které dohromady dávají výslednému výrobku nové vlastnosti, které nemá sama o sobě žádná z jeho součástí. V plastovém pojivu, které zajišťuje soudržnost materiálu a je zodpovědné za schopnost polymerace, při které materiál ztvrdne, se nacházejí tzv. plniva – křemičité, skelné nebo keramické částice různého tvaru a velikosti, které dávají výplňovému materiálu jeho pevnost. Starší kompozitní pryskyřice byly „samotuhnoucí“ a k vytvrzení došlo samovolně po smíchání dvou složek, moderní tzv. fotokompozitní pryskyřice tuhnou po osvícení světlem specifické vlnové délky pomocí speciální halogenové nebo LED lampy.

pravděpodobně mi touhle metodou zubařka opravovala zubní krčky.

Zdroj: http://www.zu­by.cz/vyplne-zubu/ii-prime-zubni-vyplne.html

mosoj

Nástavba zubu.