Rokio

Jak se nazývá člověk s duševní poruchou, který je společnosti užitečný?

Osoba, která je nebezpečná společnosti, se nazývá psychopatem. Ten, kdo není nebezpečný společnosti, ale má duševní poruchu, který si uvědomuje, je nazýván neurotikem.

Je se ale jmenuje osoba, která si svoji diagnózu uvědomuje, dobrovně se nechá léčit (poznámka: Je jedno jestli psychologem, psychoterapeutem nebo psychiatrem), své duševní poruše se plně přizpůsobila a pro společnost má kladný význam.

Zde je několik příklad takových osob:

  • Bill Gates (Aspergerův syndrom)
  • Andy Warhol (Aspergerův syndrom)
  • Vincent Van Gogh (schizofrenie)
  • Brad Pitt (hyperaktivita)

Jak byste tedy definovali takového člověka?

Nejlepší odpověď
still

Nějakou formou duševní poruchy trpí alespoň jednou ve svém životě většina populace. Zástupce, které jste vyjmenoval, patří k tomu světlejšímu odstínu duševních poruch, dál už je to jen horší. Například se předpokládá, že sociálně adaptovaných psychopatů je ve vrcholných funkcích naší společnosti něco okolo 10ti procent. Deset procent společenských vůdců bez studu, svědomí a lítosti rozhoduje o budoucnosti a směřování lidí a živí se mocí. A nenaděláme s tím nic. Zatím.

Další odpovědi
Drap

Nazývá se člověk s duševní poruchou.

gecco

Filantrop…
😉
Příklady, které zmiňujeme ty, ozřejmuje něco jiného – ne, ne vztah mezi duševní chorobou a prospivanim společnosti…
😉

Jiří Bohumil

Asi užitečný neurotik. Ne? A těch je, i mezi námi, „přehršle“, nejenom uvedení VIP.

yuko

Když se tak podíváš kolem sebe, tak každý má nějaký syndrom a přitom je společnosti užitečný.

klumprt

Jako odporný ateista bych řekl, že farář. Ovšem to, že má duševní poruchu, si myslím já a to, že je užitečný si myslí ti druzí.

Conchus

Ale proč musíte mít na všechno pojmenování. Každý jsme nějak postiženi a buď pracujeme, nebo jsme nemocní.

jirka F

Rokio ty tvoje otázky no nic jinak souhlasím s yuko že každý člověk může mít nějaký syndrom a přitom je společnosti užitečný.

da ny

Je to prostě člověk, s nějakým (konkrétním syndromem, poruchou ;).
Pokud je při duševní poruše zachován (někdy zcela výjimečný) intelekt, je takový člověk společnosti prospěšný.
Část takových jedinců však často není schopna docházet a vykonávat nějaké zaměstnání a na pný ůvazek. Tím se snižuje jejich prospěšnost/u­žitečnost v dané společnosti. Stávají se „břemenem“.
Mám dojem, že se podobným tématům v otázkách až příliš (všeho moc škodí) věnujete 🙂