iceT

Jak se nazývá

stavba ze snopů?
Když jsem byla malá,jezdili jsme na prázniny ke strýci na Valašsko,kde strýc měl velké hospodářství,čili o práci nikdy nebyla nouze-třeba když se žalo žito,tak jsme z něj za pomoci povřísel,ať už ze špagátu nebo přímo z žita dělali snopy a když se schylovalo k dešti,tak se z snopů stavělo něco jako panák klasy dovnitř a nahoru se dělala stříška,taky ze snppů,ale klasy ven,aby voda stekla.No a já si nemůžu vzpomenout,jak se toto jmenovalo.Děkuji.

Nejlepší odpověď
dudu

Mám podobné vzpomínky jako Vy. Ručně se ze snopů stavěly tzv. mandele, což je také název čísla patnáct. U nás se rovněž mandelům říkalo „stavění panáků“.

Další odpovědi
arygnoc

upřesním dudu:

15 snopů byl 1 mandel = 1 panák.