bolak

Jak se naviguje poštovní holub, jak ví kam má doletět?

To má každý holub jednu trasu, nebo jich zná víc a dá se mu to nějak vědět? Kapesní mapu nedostávaj, to je jasný (holubi nemají kapsy).

Nejlepší odpověď
beer

Přestože je navigace holubů zkoumána již řadu let, ne všechny otázky byly zcela jasně zodpovězeny.
Jisté je, že k navigaci využívá magnetického pole Země, snad i elektromagne­tických polí a dále zraku, kdy má navíc přímo v oku zvláštní orgán na způsob sextantu. Umí rovněž využívat topografii, slunce, hvězd atd., a má ze všeho vytvořenou jakousi svoji mapu. Svoje bydliště najde díku tomu z velkých vzdáleností (téměř k 1000km) naprosto přesně. Jsou ale určité vzdálenosti (a poměrně malé), kdy navigace z neznámých důvodů překvapivě selhává. Víc si nevzpomenu ))
Studium

Zdroj: Magie smyslů v říši zvířat

Další odpovědi
kropitko

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-orientuji-postovni-holuby-jak-jim-urcim-misto-kam-maji-doletet

Michal Kole

Mám pocit, že jsem někde četl, že se navigují podle geomagnetického pole Země.

MacChill

Oni se dokážou jen vrátit domů…

samicek333

Někde jsem slyšela, že se pouští z nějakého místa domů, kde na něj čeká jeho partnerka, takže létá za ní…

lexx

používá GPS – gdě práve som ?