Qwerty10

Jak se naučit tabulku pro snazší poznávání vět vedlejších?

Dobrý den,
Znáte nějaký rychlý způsob jak si zapamatovat celou tabulku od druhů věty vedlejší? Nejlepší by byla nějaká memotechnická pomůcka.

Nejlepší odpověď
annas

Když určíte větu hlavní (řídící) a vedlejší, je třeba se vhodně zeptat větou hlavní (řídící) a odpovědět celou větou.vedlejší.

Samozřejmě je třeba znát slovní druhy, uvědomit si, že ve větě jsou i větnými členy. Ve vedlejší větě pak určitý větný člen zastupují.

Netuším, že by existovala nějaká mnemotechnická pomůcka pro druhy větt vedlejších.

Přesto jedna pomůcka: když hlavní věta končí podstatným jménem, vedlejší věta je téměř vždy přívlastková, pokud je správně formulovaná.

Třeba vám piomohou pomůcky v odkazu.

http://www.zso­pocno.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=187:ta­bulka-na-urovani-vt-v

https://slide­player.cz/sli­de/2929228/

Další odpovědi
ivzez

Rychlý způsob neexistuje.
Je potřeba hodně číst a také trochu psát.

Kelt

Vedlejší věta nahrazuje nebo zastupuje větný člen, proto je třeba to probírat a dokázat se v tom orientovat. Když se ti to podaří, chce to čas, budou se ti lépe učit cizí jazyky.