mobilemob

Jak se naučit nazpaměť text?

Dobrý den,

učím se jeden středně dlouhý monolog (kniha Šepot; Isabel Abedi), který má dohromady asi tři stránky. Mám ho na recitační soutěž a první kolo bude už 7.1.

Text si ale bohužel vůbec nemůžu zapamatovat, trvá mi dlouho, než se naučím pár slov a přitom je to moje nejoblíbenější knížka a dokážu se do ní vcítit. Potřebovala bych nějaké zaručené tipy, jak se rychle, efektivně a dobře naučit takovýhle text. Prosím, poraďte mi, jak to děláte vy, uvítám i odkazy od odborníků, ale každá rada mi moc pomůže.

Předem mockrát děkuji!

Doplňuji:
Doplňuji, že je nutné, abychom text uměli nazpaměť, takže není možné, abych si vzala text s sebou. 🙂

Nejlepší odpověď
Pájo

Jak už píše venkovan…
Text si rozděl na několik částí (např. na čtyři).
S každou tou částí pracuj – rozděl si ji na další třeba třetiny.
v následujících čtyřech dnech na tom fakt dři, protože s blížícím se termínem se bude Tvůj výkon snižovat. Teď jsi ještě v relativním klidu a pak už budeš získávat rovnováhu tím, že si text budeš vybavovat stále lépe a lépe.

Opakuj následující kroky stále dokola.

  • přečti si celý text (všechny strany)
  • přečti si každou čtvrtinu textu několikrát – nejdříve se text nesnaž učit, jen si nad textem přemýšlej a ke každému odstavci si snaž vybavit nějakou asociaci – tu si připiš k textu – nakresli si obrázky (odstavec s hvězdičkou, kytičkou, sněhulákem, srdíčkem atd.), hraj si s tím vším. Všímej si, jak jdou jednotlivé části za sebou. Používej barvy. Označ si části, které se Ti pamatují hůře a k těm se vracej častěji.
  • po čtení si několikrát celý text přepiš – třeba 10× za den
  • použij zvukový záznam – přečti si text na mikrofon, až budeš unavená, text si opakovaně přehrávej. Podle možností to může být třeba na mobil, MP3, nejlépe na PC.
  • po každém dílčím učení úseku si přečti celý text
  • nechávej se zkoušet, recituj občas text před zrcadlem
  • choď spát před 22 hod. a snaž se spát alespoň 6,0 – 7,5 hod.
  • pro překonání únavy můžeš denně vypít jeden energetický nápoj
  • nosíš-li brýle, měj je vždy na očích
  • odpoledne/na večer se jdi vždy projít ven alespoň na půl hodiny… po návratu přečti celý text a bez dalšího rozptylování (hl. bez TV) rovnou spát
  • mysli na úspěch a věř si, je to hra
  • věř, že se to dá stihnout

Pokud bys potřebovala ještě poradit, klidně mi napiš zprávu do interní pošty.

Další odpovědi
venkovan

Trochu tomu nerozumím – je normální přednášet – recitovat s textem před sebou. Dělají to profíci – mohou se lépe soustředit na přednes, projev atd.
Další otázkou je, kolik měsíců na tu přípravu jsi měla – za týden se ale lecos nechá zvládnout.
No a potom je potřeba pochopit text, autora a ono to tak nějak se s tím co se člověk naučí vzájemně doplňuje.
Můžeš opisovat, učit se po dílech, ale zřejmě tě tlačí čas, tak nejsi v pohodě a lámeš to přes koleno.
Takže naladit pohodu – a poprosit někoho s kým se text budete vzájemně nahlas učit, kontrolovat a přitom si dávat pravidelné chvilky na oddych.

tomasstir325

No, alespoň si to 5× přečti, nahraj si to jako nahrávku a poslouchej jako písničku – funguje!!

Tw!st

Ano, Pájo ti dal návod jak si zkazit všechen volný čas, neber to prostě tak vážně. takhle budeš pořád ve stresu, zkus se to podle těch pájových pokynů učit třeba hodinu, pak si dej třeba půl hodiny nebo hodinu oddych a pak se to zase běž učit, říkej si to nahlas, s tím energetickým nápojem má pravdu ale je to široký pojem, energiták má průměrně 32mg/100ml kofeinu takže takovýho energitáku je doporučeno max 500ml ( jedna velká plechovka ) když to trochu přeženeš a nevypiješ toho víc než litr tak se ti nic nestane. jo a když se to budeš učit a pak na večer budeš zoufat že to skoro vůbec neumíš, tak ráno ti to půjde o trochu lépe, hned si na to ráno vzpomeneš.