bricks

Jak se naučit hrát na foukací harmoniku?

Odpovědi
Drap

Foukat do ní, ovšem tak, aby bylo slyšet melodii. Chce to mít hudební sluch, jinak to nejde.

Kelt

Základní princip je stejný. Když se chceš naučit něco dělat, třeba hrát na nějaký nástroj, můsíš ten nástroj mít, používat ho vhodným způsobem, v tom případě na něj zkoušet hrát, zjistit, jaké je ladění až se ti podaří zahrát nějaou melodii. Chce to čas, mít hudební sluch. Možná existují školy, kde by Ti s tím poradili. Takže něco musíš do toho vložit.

kelley

Záleží tak trochu i na stylu, který chceš hrát. Možná je dobré si nejdřív uvědomit, že foukací harmonika je především DOPLŇKOVÝ nástroj. Tedy že je velmi obtížné na samotnou harmoniku zahrát celou písničku. Hodí se spíš ke kytaře nebo na hraní s kapelou na sóla nebo vyhrávky. Folk/country se hraje většinou v první poloze (čili hrajeme skladbu v G – harmonika je taky G) a v rocku/blues/jazzu je to spíš druhá poloha (skladba je např. v G – harmonika v C…) – to mám na mysli richterku, viz dále. Je více druhů harmonik. Na chromatickou se dají zahrát všechny tóny, ale zase s ní nejdou dělat taková kouzla, jako s desetidírkovou RIchterovou – především ohýbání tónu. U té je zase nevýhoda že potřebuješ na každou tóninu extra jednu harmoniku. A jak se naučit ? Já jsem se to celkem naučil z tutoriálů na Youtube a na různých místech na internetu. Angličtina je výhoda (harp, blues harp tutorial). Ale dá se to i česky – viz www.haaf.cz nebo www.hudebniforum.cz . Česky u nás vydal školu na foukací harmoniku Tomáš Linka (Fešáci, Greenhorns…).

Zdroj: http://www.haaf.cz/