bluesky

Jak se naučit fyziku?

Na střední jsem fyziku neměl a teď se musím naučit celou fyziku v rozsahu gymnázia na přijímačky. Snažím se to učit, baví mě to, jen nevím nějaké dobré postupy a neumím to pořádně pochopit, jak si mám odvodit tolik vzorečků. Děkuji za odpovědi :)

Nejlepší odpověď
Edison

Fyzika má jednu výhodu: Prakticky každý zákon známe a používáme, mnohdy aniž bychom to tušili. Jde tedy jen o to si představit aplikace a pak začnou pravděpodobně naskakovat i souvislosti a vzorečky. Aspoň já to tak mám v elektrice. Mnohdy stačí „nakopnout“…

Další odpovědi
orwell

Nejdůležitější je, že jsi napsal baví mě to, což znamená, že máš fyziku rád. To se nedá vynutit, to musí být v člověku nějak ukotveno. K tomu nemusíš být zrovna přeborník v učení, stačí, když se umíš kolem sebe dívat a snažíš se přijít věcem na kloub. Fyzika je krásná věda, ale bez matematiky se v ní neobejdeš. Takže podobný vztah bys měl mít i k matematice, nebo alespoň s ní nebojovat o život. Těžko lze vypracovat nějaké obecně dobré postupy, protože každý jsme jiný. Já jsem např. nikdy nestudoval jenom z jedné knihy, učebnice, ale snažil jsem si o věci, která mě zajímala, sehnat více informačních zdrojů. Dnes máš internet, za mého mládí nic takového neexistovalo. Někdy stačí přečíst si výklad k dané věci od jiného autora a člověku se rozsvítí téměř okamžitě. Všechny vzorce byly nějak odvozeny, nebo získány empiricky na základě zkušeností. Nespadly tedy z nebe a pokud alespoň ty základní umíš odvodit, je to veliké +, které tě posune dost dopředu. Na „pajdáku“ ti řeknou, že na SŠ by měl být každý vzorec odvozen, ale nedá se to brát doslova. Nechci se tu doširoka rozepisovat, ale radil bych ti najít si někoho, s kým můžeš o těchto věcech diskutovat. Jde o to, aby to byl člověk skutečně znalý a jenom se tak netvářil. Dál to chce každou látku procvičit na příkladech (to je velmi důležité), jinak je to skoro o ničem. A hlavně o všem přemýšlet, nesnažit se jenom o bezduché biflování! Je to sice velice náročné na čas, ale jedině takto získané vědomosti si udržíš v paměti dlouhou dobu a můžeš na nich logicky stavět dál. Pokud najdeš ještě chuť a čas k vykonání nějakého pokusu (sám z vlastní vůle), je to úplně super. Na internetu najdeš i různé přednášky a jakousi Khanovu školu (či jak se to jmenuje), kde máš spoustu věcí vysvětlenou pomocí videa s výkladem. Tak se neboj a pusť se do toho!