PetrSl

Jak se naučit finanční gramotnosti? A jak se naučit hodpodařit s penězma?

Odpovědi
elkon

Od rodičů, pokud jsou v tom zběhlí. Je třeba se naučit vážit si peněz a „nerozhazovat“ za hlouposti. Rodiče by měli od malička v tomto směru své děti vést. U nás to tak bylo a i my jsme své děti tak vychovali.

Disraeli

Do začátku a pro všeobecný přehled může být dobrá některá středoškolská učebnice ekonomie/ekonomika a teorie, definice z internetu. V učebnici by měl být celkový základ, třeba i soukromý/rodinný rozpočet, jak se vyplňují různé dokumenty, jak se co počítá, odvádí, jak se postupuje, pak jsou tam teorie a definice, státní hospodaření, firemní i rodinné, atd. Rozděleno na kapitoly podle toho, čeho se to přesně týká (jakých financí/majetku nebo papírů, v jaké podobě). Pro nějaký základ (o penězích, ekonomice, podnikání,..) a seznámení se s tím, by mohla posloužit i wikipedie.
Pak nápomocné weby na něco zaměřené: peníze, investování, podnikání. Těch je dost. V hospodaření a zacházení s penězi jsou principy, kterými je vhodné se řídit (hlídání příjmů a hlavně výdajů, spoření, investování, různé tipy a zákonitosti,… založené na pořádku, jakože organizaci/systému ve svém hospodaření. Čili správa majetku).

Samozřejmě ekonomické knihy, takže číst, ekonomické teorie, teorie peněz, investiční, pro podnikatele,… jsou knihy o hospodaření, investování, o penězích, podnikání a podle toho, čeho se konkrétně týkají. Zkrátka velká spousta. Tak zkrátka hledej, čti a uč se. U knhi začni klasickou ekonomií a jejími autory a pak nějaké novější populární přehledy ekonomie, jako „Zásady ekonomie“ a podobné. Najdi si, které knihy a kteří autoři jsou v historii významní – a to si přečti.
Projít si některé zákony, jejich shrnutí, povinnosti (a možnosti) z nich vyplývající.
Jsou i kurzy finanční gramotnosti, jsou na to i stránky a něco je i zdrama:
https://www.se­duo.cz/financni-a-investicni-gramotnost (sice neznám, ale může to být ku prospěchu).
Taky vím, že byla knížka Finanční gramotnost v kostce, ale už je starší a v něčem už asi nebude aktuální.

Kromě ekonomie a toho, co se jí týká, tak pro skutečnou finanční gramotnost i trocha matematiky a počtů…
Finanční gramotnost se týká člověka a jeho vztahu k penězům, hospodaření a orientace v jeho povinnostech (i v daném státě), jak normálně fungovat, vědět, co ne/dělat, Nejvíc se zde zohldňuje soukromé/rodinné hospodaření a jeho náležitosti/po­vinnosti, ale státní nebo firemní není méně důležité (navíc ekonomie, která zohledňuje peníze/finance, statky atd., sr zabývá hlavně tím státním hospodařením, od kterého se odvíjí i ty další). Důležité je ale taky pochopit, co TO je, tedy co jsou peníze a jak fungují, totéž ekonomika a podobně. Jaký je význam a podstata těch věcí. Když je pochopíš, můžeš těch věcí využít (respektive je budeš umět používat… ve svůj prospěch, aby pro tebe pracovaly a pomáhaly ti). Proto je dobré znát významy a definice věcí jako: peníze, finance, hodnota, ekonomie, ekonomika/hos­podaření, majetek, CP (cenné papíry), investice, podnikání,… do začátku je dobré vědět, co ta slova vůbec znamenají, obnášejí, O ČEM to je a jak to funguje. Plno lidí si mysl, že to ví, ale neví – neznají definice a hlavně nechápou význam/funkci, historii/vývoj. První pochopit princip/smysl a pak se tím zabývat hlouběji (z čeho se to skládá a podobně).
„Znalost slov vede ke znalosti věci.”