FlAsh_7

Jak se naučit dobře mluvit a číst?

Nejlepší odpověď
annas

Mám dojem, že jste se už na něco podobného psal.

Zřejmě jste podcenil výuku čtení a reprodukci přečteného už na 1. stupni. Kolik jste přečetl knih? Nestrávíte vlc času na netu?

To, že se zde ptáte, tím se nenaučíte mluvit ani číst, Přece tančit se nenaučíte bez tance, číst se nenaučíte bez pravidelného čtení nahlas, mluvit se nenaučíte bez hlasitého mluvení, psát bez chyb psaním, tedy využíváním znalostí pravidel a srovnáváním, tedy tzv. analogií – příklad psi štěkali jako páni mluvili.....

Číst nahlas s porozuměním, vyprávět obsah přečteného. Požádejte třeba kamaráda, nebo rodiče, aby vás vyslechli. Slovní zásobu si rozšíříte čtením, poslechem rozhlasu, případně zpravodajství v TV atd.

Pusťte si pořady, kde vystupuje Marek Eben, který má kultivovanou výslovnost, bohatou slovní zásobu a charisma.

Co myslíte, jak se to naučil? Přece mluvením, zkoušel to často před svými blízkými, pak samozřejmě moderováním na veřejnosti.

Další odpovědi
Aura

Praktickým zkoušením. Hodně mluvit, hodně číst. Třeba i psát.
Na mluvení a vyjadřování jsou i kurzy nebo nějaká cvičení.

nyjono

Ténovat, trénovat, trénovat, …
Takže číst, číst nahlas, číst, číst nahlas, …

Kelt

Víš co chceš, tedy máš cíl, znáš svůj současný výkon a k nějakému se chceš dostat. Vymez si čas a dobu, kdy to budeš trénovat. Najdi si někoho, kdo ti bude dělat publikum, nebo si nahrej sám sebe a porovnávej to s nějakými vzory. Nebo si zaplať nějaký kurs. Hlavní je praxe.