Jenseptam

Jak se naučit běhat?

Ahoj. Opravdu nerad běhám, nějak mi to nevyhovuje. Mám ale nadváhu a běh mi připadá takový… Čistý. A estetický. Velmi rád bych se to naučil. Jak bych měl začít, resp. co pomohlo vám začít? Díky.

Odpovědi
Gonfaloniér

Pohodlná pevná obuv. Podohodlné, volnější olbečení (i když záleží na počásí, ale příjde na to… já běhám i v zime na lehko, člověk se u toho zahřeje a ještě otuží… ještě jsem z toho nikdy nenastydl).
Pří běhání správně dýchat, nezapomínat vydechovat, častá chyba je, že lidi nevědomky vdechují víc než koik toho vydechují (pak může píchat v boku). Dýchat spíše nosem, nebo vdechovt nosem, vydechovat pusou. Ale asi na tom až tolik nazáleží, příjde na to, co ti vyhovuje. Ale přes ústa se ti do těla dostane víc škodlivin, bakterií… a skutečně je pravděpodobnější, že se nachladíš.
Běhat vzpřímeně, tzn. nehrbit se. Hlavně klusem, pomalu (žádný sprint) klást nohu před nohu a soustředit se na to – a na to dýchání.
Není to věda. Stačí začít.

Do začátku si dej třeba jen párset metrů, jeden kilometr a pustupně zvyšuj. Nedávej si hned na začátek 5 km. K tomu se dostaneš. Klidně jen pár metrů, pokud je ti běh nějak etrémně protivný. Důležité je začít, zůstata u toho a postupně se v tom zlepšovat. I maratonci a ultramaratonci někde začínali. A taky si toho do začátku moc nabrali, ani by to nezvládli.

Abys začal běhat, jako aby ses k tomu motivol, tak si to nepředstavuj jako něco zlého, nějakou odpornou povinnost. Pak se k tomu ani nedonutíš. Nemysli na to, jak je to pro tebe zlé. Zkus se jen obléct a automaticky vyjít ven ze dveří a běhat začni jen tak. Uvidíš, že tě to nakonec bude bavit, obzvlášť potom, co se začneš zlepšovat, což může být brzy (klidně do týdne… a nemusíš běhat každý den. Stačí párkrát do týdne nebo jen jednou). Když už člověk ví, jak běhat, správně dýchat, jak už ho nepíchá v boku a jak už ho nebolí nohy, tak už si jen užívá to tempo při běhání, jak míjí okolní svět a udivuje se na d tím, kolik je toho vlastně schopen uběhnout bez zastavení.

Nesprintuj, ale klusej a nezastavuje se často. Jakmile se jednou zastavíš, tak už se ti ani nebude chtít znova běhat (a navíc to z nějakého důvodu půjde hůř). Většina lidí, i když běhá např. 5 km i víc, tak je běhají v kuse. Ale taky začínali na pár metrech až 1 km. Je lepší uběhnout v kuse pár desítek/stovek metrů, než 1 km s pěti, šesti pauzami – a ještě s tím, že část té vzdálenosti normálně jdeš.
Zkus běhat tam a zpátky bez zastavení. A proto si do začátku nestav nějaké vysoké cíle. Uběhni vážně jen pár metrů – a pořítej taky, že je budeš muset uběhnout i nazpátek.

Řekni si, proč to chceš dělat: zhubnout, být fit, mít štíhlou a sportovní postavu – a další podobné benefity, zdraví, celková spokojenost i sebevědomí poroste.
Jestli chceš zhubnout, tka zkus i začít cvičit. Nemusíš do posilovny (navíc jsou teď stejně zavřené). Můžeš cvičit doma (nebo veknu -, na workout hřišti,…) s vlastní vahou nebo si pořídit dvě jednoručky a je to. Já taky posiluji už roky a ve fitku jsem nebyl už ani neapamatuji. Mám lavici, 2 osové činky, jednoručky, a pár závaží , taky cvičím s vahou vlasního těla. A to mi stačí.

Na nadváze nic není. A nedělej si staerosti s tím, co si o tobě budou druzí myslet nebo jak se na tebe budou dívat. Děláš to přece kvůli tomu, abys zhubl. Do fitka taky chodí někteří, kteří váží skutečně stovky kg (a nikdo se jim tam nesměje ani se na ně nedívá s despektem). Navíc, jak se říká, smát se obéznímu člověku v posilovně, je jako smát se nemocnému v nemocnici. Totéž platí pro běhání. Kdo s sebou chce něco dělat – a udělá – si zaslouží respekt a uznání.
Já většinou běhám až pozdě večer, když už je nebo začíná být tma. Taky kvůli lidem, ne, že bych se staral o to, co si myslí, ale večer je „volnější rajon“ a nikdo tě nezdraví (to při běhání moc nemusím a nerad odpovídám). Ale bacha, kdybys taky chtěl takhle běhat, že jezákaz vycházení po 9. večer.

Pokud budeš chtít občas zasprintovat, tak si představ, že po tobě někdo jde, že máš za sebou medvěda, atd.. :D

Kelt

Tak jsou knihy, instruktáže a pod. A uvažoval jsi o chůzi? Schválně si porovnej cenu běžecké obuvi s cenou chodeckých holí. Potom si zjisti výdej při tvé rychlosti běhu a při chůzi. Navíc při chůzi držíš tělo rovně a zapínáš více svalů, takže chudneš rychleji.

anonym

Přesně takhle to nefunguje. Sport je součástí zdravé mysli. Neúcta ke svému tělu a starost o cizí názor je naopak prostředek nedozrálosti a špatného vývoje … Jenom proto, že nějaký člověk plácne cosi zlého o nadváze a vychválí běh, není důvod považovat jedno, nebo druhé za lepší. Běh, jako spousta věcí v našem světě, vyžaduje odhodlání a dobrou motivaci. Tou bývá radost ze samotného běhu a touha překonávat překážky. Pokud má ale nad vaším vzhledem a vašimi aktivitami rozhodovat nějaká jiná entita … Já jsem maratonec. Běžec tělem i duší. Má přítelkyně váží při svých 160 cm 110 kg. Ano, na světě pobíhají miliony lidí, které tloušťka přitahuje … Jenom proto, že se po běhu cítím dobře, nevidím důvod běh komukoli vnucovat … Člověk by měl na prvním místě vybudovat dobrý vztah k sobě samému. Objevovat talent a rozvíjet ty nejlepší činnosti, co svede. Život je pro živé a pro ty, kteří ví, za čím jdou. Jestli nepůjdete za svými cíli, jako byste už mrtvý byl … Nejste tlustý náhodou právě pro svou psychickou nespokojenost/nes­tabilitu? Budete se možná divit, ale psychická léčba bývá velice úspěšným prostředkem hubnutí. Protože jak píši – kde není zdravá mysl, nebude nikdy zdravé tělo. Můj kamarád objevil fotografování – cestováním po světě a honěním nejlepších fotek ztratil 22 kg … Běh je jedna z miliardy možných činností. A vy jej chcete dělat kvůli někomu jinému …

led

Najprv sa musíte naučiť stáť na vlastných nohách. Potom jednoducho tak ako Forrest Gump sa rozbehnete.
Ako som sa naučila behať? Jednoducho. ako malé dieťa som sa, napriek mnohým pádom na hubu, rozbehla a dodnes nezastavila. Skúste to aj vy. Nevšímajte si únavu, tá je zákonitá, nevšímajte si posmešky typu: „bežiaci valec, guľa s nohami…“ jednoducho je dôležité vydržať. najprv kratšie ľahké trasy, potom kopce, a nakoniec trasu „Praha – Prčice 15.5.2021“ pekne v pokluse
https://praha-prcice.cz/trasa
okrem fyzivkej sily, je k behaniu dôležitá aj myseľ. Nezabudnite, kde nie je spojenie sily s mysľou nie je úspech.

PS.
pekne tu o tom píše aj „maratonec“ Matesax

nyjono

Na internetu je mnoho kontaktů na školy běhu. Najdi si nějakou ve tvém okolí.
A .. při vysoké nadváze je běh nevhodný. Lepší je rychlá chůze.
Ukázky jsou i YouTube.

Justin1

Pokud nerad běháš a nevyhovuje Ti to (já jsem na tom stejně), tak se do toho nenuť (jinak u toho pravděpodobně moc dlouho nevydržíš) a raději třeba svižně choď nebo jezdi na kole nebo na bruslích, pokud Tě to bude bavit víc než běhání. Pro spalování tuků potřebuješ aerobní aktivitu, čili takovou, aby ses namáhal, ale zase ne tak, abys po chvíli už nemohl. Potřebuješ to vydržet dělat bez většího přerušování aspoň několik desítek minut, aby tělo mělo čas přejít od počátečního spalování cukrů ke spalování tuků. Můžeš si pořídit sporttester, aby hlídal, jestli máš tepovou frekvenci ve správném pásmu pro spalování tuků.

marci1

Zpočátku je dobré běhat „indiánským“ během. Tzn. chvíli běžet a chvíli jít. Pokud máš vyšší nadváhu, vol spíše sporty, které nezatíží klouby: jízdu na rotopedu, jízdu na kole, aquaaerobic apod. V tomto případě by byl běh nevhodný. 🙂

Mc Merkurion

… zrychlit chůzi, s ubývající nadváhou se z chůze stane běh …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Jenseptam

@led Děkuji Ti!

Jenseptam

Ahoj, nevím, jestli se sem vrátíte, ale chtěl bych Vám poděkovat za odpovědi.

@Matesax – toto opravdu nejsou mé důvody, kvůli kterým chci běhat. Je mi celkem fuk, co si o mně myslí ostatní. Naopak věhání vidím jako něco, co bych se velmi rád naučil a praktikoval – je to takový můj Everest. Nikdy jsem ale k běhu nebyl veden a běhal vlastně z donucení, protože to někdo chtěl.
Chtěl bych to zvládnout sám pro sebe. Ne pro ostatní.

@Gonfaloniér Perfektní, moc děkuji za vyčerpávající odpověď! <3 Jsou schopni mi v běžnějším obchodě schopni mi poradit správnou obuv, nebo je lepší zajít někam jinam – v tom případě kam?

Gonfaloniér

Není vůbec zač.
Jako oni ti v obchodě s obuví určitě poradí, obzvlášť v nějakém sportovním (např. sportisimu). Ale poradit by měli v každém obchodu s oblečením/obuví, třeba i v Deichmannu aj. Ony jsou i speciální běžecké boty, jakože nejsou speciální, :D jen jsou určené přímo pro běh. Ceny se liší od pár stovek po několik tisíc… jako u normálních bot. Ale já s nimi zkušenost nemám, nikdy jsem je nepoužíval. Já spíš myslel, aby byly pevné (žádné sandály nebo tak :D) a aby ti padly a moc tě nikde netlačily. Aby byly pohodlné. Já třeba běhám v obyčejných teniskách/botas­kách. Oni nabízejí různé vybavení pro běžce, ale z mého pohledu to jsou všechno (předražené) zbytečnosti. Nějaké čelenky, rukavice, dokonce náramky, běžecké oblečení, boty a různé vybavení,… nic z toho jsem nikdy neměl ani nechtěl. :)
Jediné nad čím jsem uvažoval byl krokoměr/spor­ttester nebo nějaká aplikace na měření běhu. ale doteď jsem nikdy nepotřeboval, protože běhám vždy od domova – po okolních cestách, cyklostezskách atd. a přibližně vím, jak velkou vzdálenost uběhnu.
Jestli se nebojíš nakupovat z internetu (z obav, kdyby ti pak výrobek neseděl), tak je můžeš objednat i takhle – větší výběr než v normálních obchodech. Různé boty jsem si objednával už několikrát a velikost, kterou jsem si objednal vždy seděla.

Gonfaloniér

Jinak, když tak nad tím přemýšlím, tak nějaký krokoměr by mohl motivovat v začátcích běhání… už jen ten fakt, že si ho člověk kvůli tomu pořídí, navíc je to takové přehlednější a líp tam je vidět ten pokrok – počet m/km, které člověk uběhl. A dají se pořídit i levně.

Jenseptam

Já právě přemýšlel o nějakých „lepších“ botách a myslel jsem si, že měkčí by mohly být i lepší kvůli tlumení došlapu. Přeci jen běhat s nadváhou je záhul na kolena. Ale nevím, moc prodavačkám v obchodech nevěřím :D Snad něco vyberu.

Sporttester mám, to byla jedna z prvních věcí, kterou jsem si koupil. Momentálně mám cca 7000 kroků denně (kancelářská krysa), což mi připadá málo. Nemám moc příležitostí jak to zvýšit, což je další důvod, proč bych chtěl zkusit běhat.

Je lepší ráno, nebo odpoledne?

Děkuji

led

Skúste pre začiatok, s tým, čo máte, takzvaný indiánsky beh. to je striedanie behu s kráčaním (prirodzene nie tým krokom ako na korze, ale zrýchleným krokom) To môžu zvládnúť aj tí, čo majú tvar gule.